احضار یک فعال ترک آذربایجانی به دادگاه انقلاب

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران، رحیم غلامی شاعر، نویسنده و فعال ترک ساکن اردبیل توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

 

بر اساس این احضاریه که توسط سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه به رحیم غلامی ارسال شده وی می‌باید در ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن به اتهام تشکیل دسته غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور به این شعبه مراجعه کند.

 

غلامی پیشتر نیز بارها به دلیل فعالیت های مدنی و فرهنگی بازداشت و زندانی شده از جمله در ۱۱ تیرماه ۹۷ پیرامون تجمع سالانه فعالان ترک در قلعه بابک که پس از مدتی بازداشت موقت با قرار وثیقه آزاد شد اما ضرب و شتم و شکنجه شدید این فعال مدنی در مدت این بازداشت منجر به شکستن دندان های وی شد، در سال ۹۲ نیز غلامی در جریان تجمع روز جهانی زبان مادری بازداشت شد همچنین او در سال ۸۸ نیز به جرم تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بود که به یکسال حبس تعزیری محکوم شد و پس از تحمل کیفر آزاد شد، وی یکبار در طول دوره حبس به همراه هفت فعال ترک دیگر دست به اعتصاب غذا در اعتراض به تضییع حقوق خود زده بود.

از رحیم غلامی کتاب‌های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق” و “فولکلور ناغیل لاری” طی سال‌های ۹۳ و ۹۶ توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده‌اند.
ترک‌های ایران مانند دیگر اقلیت‌های قومی، زبانی و دینی ایران مورد تبعیض و سرکوب سازمان یافته حکومتی خصوصا در مورد آموزش و استفاده رسمی از زبان مادری و اشاعه و ترویج فرهنگ خود می‌باشند و به دفعات متعدد تعداد بسیار زیادی از فعالان ترک بازداشت، زندانی و شکنجه شده اند و محدودیت ها و فشارهای بسیاری علیه آنها اعمال شده است.

 

✍️ دیدگاه شما 🙏