سه کولبر در تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی ایران مجروح شدند

 

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران،در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی به سوی کولبران در شهرستان ارومیه یک تن و در بانه دو نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر به نام «عقیل ابراهیمی» ۲۶ ساله فرزند عبدال از اهالی مرگور ارومیه در حالی که راهی ارتفاعات مرزی «چل‌مر‌شهیدان» بود، مورد اصابت گلوله نیروهای مرزبانی قرار گرفته و از ناحیه‌ی پا زخمی شد.

عقیل ابراهیمی که در میان جمعی از کولبران به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

در خبری دیگر روز ۲۰ دی‌ماه، جمعی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی بانه در کمین نیروهای مرزبانی افتادند و در نتیجه‌ی گشودن آتش، یک کولبر به نام «هدایت محمدی» ۳۵ ساله فرزند طاهر از اهالی بخش آرمرده و ساکن شهر بانه به شدت زخمی شد.

پیش از آن روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه نیز یک کولبر به نام «حسن رسولی» ۴۰ ساله در منطقه‌ی مرزی «چمپاره»ی بانه هدف تیراندازی همین نیروها قرار گرفته و زخمی شده بود.

کولبر اصطلاحی است برای نامیدن کارگرانی که در مناطق مرزی آذربایجان و کردستان با دستمزدی اندک از میان مسیرهای خطرناک ارتفاعات مرزی کالاهای قاچاق را از اقلیم کردستان عراق به ایران وارد می‌کنند و در موارد بسیار علی رغم غیر مسلح بودن این کارگران نیروی نظامی و انتظامی ایران معمولا بدون اخطار قبلی به سوی آنها شلیک کرده اند. به دلیل نبودن شغل و امکانات و حمایت های اجتماعی و تبعیض شدید در توسعه نسبت به استان های مرزی اقلیت نشین خصوصا کردستان و آذربایجان غربی عده زیادی از مردان به ناچار در فشار فقر تن به این شغل پر خطر و کم درآمد می‌دهند.

✍️ دیدگاه شما 🙏