نامه نسرین ستوده خطاب به فرزندش: چگونه می‌توانستم سکوت کنم تا روز اول مهر تو را تا مدرسه بدرقه کنم؟

 

 

سحبانیوز ـ نیما خندان. فرزند نسرین ستوده و رضا خندان امسال در حالی به مدرسه رفت که مادر و پدرش هر دو در زندان اوین به سر می‌برند.

 

 

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران ؛ نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی به مناسبت روز اول مهرماه و شروع مدارس در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین‌ حقوق بشر در ایران قرار گرفته خطاب به نیما پسر ۱۲ ساله‌اش نوشته است «نیمای عزیزم سلام، نمی‌دانم باید نامه را از کجا شروع کنم؟ آیا می‌توانم شروع سال تحصیلی‌ات را بدون وجود من و حتی پدرت نادیده بگیرم و بگویم نیما جان امسال هم یک سالی است برای خودش مثل سال‌های قبل. لطفا سر وقت مدرسه‌ات را برو مشق‌هایت را بنویس درس ات را بخوان و پسر خوبی باش تا ما برگردیم.»

این وکیل زندانی که پیش از این چهار سال سال در زندان بود و اکنون از ۲۳ خرداد ۹۷ مجددا به اوین بازگشته است در ادامه نامه خود برای فرزندش نوشته است: «متنفرم که به عنوان یک مادر چنین حرف های بی سر و تهی به تو بزنم که همواره در مدت عمر کوتاهت در تلاطم زندان و ملاقات و قطع ملاقات و ترس از بیداد زیستی. یا نمی‌توانم به عنوان یک مادر از تو بخواهم وجودم را نادیده بگیری و با خود فکر کنی اصلا مادر نداری تا به این ترتیب با خیالی راحت به کار و مبارزه‌ام! بپردازم. دور باد از من که با تو چنین بیرحمانه رفتار کنم.»

نسرین ستوده در ادامه نامه با اظهار اینکه او قادر به بستن چشم‌هایش بر روی ظلم‌ها نبوده، نوشته است : «اما نیمای من! چگونه می‌توانستم شاهد اعدام نوجوانان وطن‌ام باشم و سکوت کنم؟ چگونه می‌توانستم چشم بر کودک‌آزاری‌ها ببندم تا شب‌ها را با خیالی آسوده در کنارت بگذرانم؟ تا روز اول مهر کیف مدرسه‌ات را بر پشت‌ات بگذارم و به اتفاق بابا تو را تا مدرسه بدرقه کنم؟ »

خانم ستوده در پایان آورده است: «پسرم، من نمی‌توانستم… .همین. گناهم همین بود و حرفه‌ام که به نفرین ابدی در ایران دچار شده است مرا و این بار پدرت را نیز در این طوفان بی‌عدالتی و بی‌شهامتی که جامعه‌ی وکالت ایران را از کار انداخته است در خود فرو می‌برد و من در این روزها بیش از پیش به تو می‌اندیشم و به تنهایی تو و مهراوه عزیزم که با همه‌ی افتخاری که همواره برایمان ارمغان آورده است حالا باید نقش پدر و مادر را توامان برایت بازی کند و از تو به شایستگی مراقبت کند. اشک‌های عاشقانه‌ام را نثارت می‌کنم تا گوشه‌ای از ظلم و بیداد زمانه را برایت قابل تحمل سازد. تهران – اوین، مامان نسرین، هزاران بار می‌بوسمت که رویت را مدت‌هاست ندیده‌ام/ ۱/ مهر/ ۹۷»

نسرین ستوده و رضا خندان دارای دو فرزند به نام مهراوه ۱۸ ساله و نیما ۱۲ ساله هستند. نسرین ستوده پیش از این در تاریخ ۱۳ شهریور ۸۹ بازداشت و تا ۲۷ شهریور ۹۲ با اتهامات امنیتی در بند زنان زندان اوین بود.

خانم ستوده مجددا روز ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین با یک پرونده دیگر با اتهامات امنیتی مانند اتهامی نظیر اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق وکالت دختران خیابان انقلاب و تشکیل و عضویت در گروه لگام (تلاش گام به گام برای حذف اعدام) روبرو است که در حال بررسی است. علاوه بر آن رضا خندان در تاریخ ۵ شهریور ۹۷ به کمپین گفته بود مسوولانی در دیدار با همسرش در زندان اوین از اتهامات جدید دیگری برای او مانند «کمک برای تشکیل کلیسای خانگی» نام برده‌اند

ضا خندان نیز صبح ۱۳ شهریور ۹۷ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او متهم به سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «ترویج و اشاعه بدحجابی» شده است. رضا خندان پس از بازداشت نسرین ستوده با رسانه ها در مورد وضعیت همسرش اطلاع‌رسانی می‌کرد که مصاحبه‌های او و جمع‌آوری پیکسل «من با حجاب اجباری مخالفم» در خانه‌اش از سوی ماموران وزارت اطلاعات مصادیق اتهامات او به حساب آمده‌اند.

برای آقای خندان قرار وثیقه به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان صادر شده با این حال رضا خندان به دلیل اینکه معتقد است جرمی مرتکب نشده با پرداخت چنین وثیقه سنگینی تاکنون موافقت نکرده و همچنان در زندان اوین است.