نرخ بیکاری مهاجران در کانادا به پایین ترین میزان در چندسال اخیر رسید

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران _ مطابق اطلاعات جدید منتشر شده توسط سازمان آمار کانادا تفاوت نسبت نرخ اشتغال میان مهاجران و افرادی که در کانادا متولد شده اند، با توجه به استخدام رو به رشد مهاجران در کانادا، در حال کمتر شدن است.

 

 

 

به گزارش خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه ، مطابق اطلاعاتی که در ماه دسامبر منتشر شد، نرخ بیکاری مهاجران به کمترین میزان از سال ۲۰۰۶ -سالی که بررسی این آمار شروع شده- رسیده است.

نرخ بیکاری برای مهاجران در سن کار در کانادا در سال ۲۰۱۷، ۶.۴ درصد بوده. از طرفی دیگر این نرخ برای افراد متولد کانادا ۵ درصد بوده است.

در مجموع مهاجران در حال حاضر ۲۶ درصد نیروی کار کانادا را تشکیل میدهند. تعداد مهاجران فعال در این حوزه طی سالهای متمادی افزایش داشته است.

مطابق این گزارش “بیشتر مهاجران در کارهای تخصصی، علمی و خدمات فنی مانند مسائل مالی، بیمه، املاک خدمات لیزینگ؛ بخش تولید و سلامت فعال هستند.”

مهاجران همچنین نسبت به مردم کانادا مدارک دانشگاهی بالاتری دارند. سال ۲۰۱۷، ۴۹.۵ درصد نیروی کار مهاجر مدرک دانشگاهی داشته اند، این آمار برای افراد متولد کانادا ۳۰.۳ درصد است.
دیگر نکات مهم این گزارش به این گونه است:

·   بخش عمده رشد نرخ اشتغال ملی (۶۶ درصد) بین سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به خاطر مهاجران بین ۲۵-۵۴ سال و کانادایی های ۵۵ ساله یا بیشتر بوده است.

·   سال ۲۰۱۷، مهاجران اهل فیلیپین بیشترین نرخ اشتغال را داشته اند (۸۸.۵ درصد) بعد از آنها اروپایی ها (۸۵.۷ درصد)، و کمترین میزان متعلق به افراد متولد آفریقا با ۷۲.۵ درصد است.

·   در میان مهاجران تحصیلکرده دانشگاهی، نیمی از آن متعلق به افرادی بوده که بیش از یک دهه است در کانادا ساکن هستند و حدود یک سوم از کل موارد اشتغال سال ۲۰۱۷ مربوط به مهاجرانی است که ۵ سال یا کمتر در کانادا ساکن بوده اند.

وزیر مهاجرت، احمد حوسن در توییتی راجع به این آمار نوشت “مهاجرت نقشی مهم در تامین نیازهای بازار کار دارد، موجب رشد کسب و کارهای محلی میشود و برای کانادایی ها شغل ایجاد میکند”

اشتغال بر اساس منطقه
بریتیش کلمبیا و انتاریو بیشترین سهم را از مهاجران داشته اند، آلبرتا و سکاساچوان نیز افزایش زیادی در پذیرش مهاجر داشته اند.

سهم آتلانتیک کانادا از مهاجران تنها ۶ درصد است، کمترین میزان در کل کشور.

تورنتو با ۳۷ درصد، در صدر شهرهای بزرگ از نظر میزان مهاجران قرار دارد، البته این آمار در سال ۲۰۰۶، ۴۲ درصد بوده است.  و اما شهرهای بزرگ دیگر مانند مونترال، کلگری و ادمونتون افزایش نیروی کار مهاجر را طی چندین سال اخیر تجربه کرده اند.

این گزارش پیش بینی میکند که تا سال ۲۰۳۶ حدود نیمی از جمعیت کانادا مهاجران و یا فرزندان مهاجران باشند.