جسد یک کودک پناهجو دیگر

یک سازمان بشردوستانه با انتشار تصویر پیکر یک کودک پناهجوی غرق شده در آغوش یک امدادگر آلمانی در دریای مدیترانه سعی دارد توجه مقامات اروپایی را به فجایع اخیر در این دریا جلب کند.

جسد کودک که به نظر می‌رسد کمتر از یکسال دارد، روز جمعه (7 خرداد) و پس از واژگون شدن یک قایق چوبیِ مملو از پناهجو در دریای مدیترانه از آب بیرون کشیده شد.

در پی این حادثه یک کشتی نیروی دریایی ارتش ایتالیا روز یکشنبه 45 جسد را به بندر جنوبی رجیو کالابریا در این کشور منتقل کرد. نیروهای ایتالیایی در خلال حادثۀ مذکور 135 نفر را هم نجات دادند.

به گزارش سحبانیوز، سازمان بشردوستانۀ آلمانیِ «دیده‌بان دریا» که یک قایق نجات در آب‌های میان کشورهای لیبی و ایتالیا دارد، تصویر این پناهجوی کوچک را که مانند کودکی خُفته، در آغوش امدادگر این سازمان آرام گرفته است، منتشر کرد.

این امدادگر که خود را مارتین معرفی کرده و حاضر به افشای نام فامیل خود نشده است می‌گوید جسد این کودک مانند عروسکی با دست‌های گشوده بر روی آب شناور بود.

مارتین جسد را به آهستگی و گویی که کودکی زنده را در دست دارد، به آغوش می‌‎کشد و تصویر این لحظه اکنون به سرعت در رسانه‌های جمعی گسترش یافته است.

این امدادگر که خود سه فرزند دارد، در این باره گفت: «من برای آرام کردن خود، شروع به آوازخواندن کردم تا به نوعی در مقابل این شرایط غیرقابل فهم و جانسوز واکنش نشان دهم. فقط 6 ساعت پیش از آن، این کودک زنده بوده است.»

هنوز اطلاعاتی دربارۀ جنسیت این کودک و یا احتمال زنده ماندن والدینش پس حادثۀ غرق شدن قایق‌شان منتشر نشده است.

پس از این حادثه سازمان «دیده‌بان دریا» جسد 25 پناهجو از جمله یک کودک دیگر را نیز از آب بیرون کشیده است.

سازمان ملل روز یکشنبه (9 خرداد) از احتمال غرق شدن حدود 700 پناهجو در حوادثِ مرگبارِ هفتۀ اخیر در سواحل لیبی خبر داد.

سازمان‌ های بین‎المللی اعلام کرده‌اند از زمان امضای توافق میان اتحادیۀ اروپا و ترکیه برای جلوگیری از ورود پناهجویان به اروپا در تاریخ 28 اسفند 1394، قایق‎ها به جای ورود از دریای اژه و سفر به یونان، از مسیر لیبی به ایتالیا برای رسیدن به قارۀ سبز استفاده می‎کنند.

اکنون انتشار این تصویر دردناک همچون ماجرای سال گذشتۀ آیلان کُردی، کودک خردسالی که انتشار تصاویری از جسدش در سواحل ترکیه بسیاری از مردم و مقامات را در سراسر دنیا تکان داد، تصویری انسانی به یک عدد بزرگ از قربانیان داده است.

بیش از 8000 پناهجو از آغاز سال 2014 تا کنون در تلاش برای رسیدن به قارۀ اروپا در دریای مدیترانه غرق شده‌اند و این عدد بدون توجه به عمق فاجعه در اخبار متعدد تنها تکرار می‌شود.