رسول جلیلی ؛ مسئول سیاستگذاری در فضای مجازی

نام و نام خانوادگی:

رسول جلیلی

زندگینامه:

رسول جلیلی متولد اقلید، استان فارس، در سال ۱۳۴۰ است. او ورودی سال ۱۳۵۷ در مقطع لیسانس رشته علوم کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد است و ۱۳۶۶ نیز در دوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. جلیلی در سال ۱۳۷۰ به دانشگاه سیدنی استرالیا رفت و در رشته علوم کامپیوتر، گرایش سیستم های عامل توزیع شده، دکترا ی خود را به پایان رساند و از سال ۱۳۷۴ تا کنون در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تدریس و پژوهش است. او همچنین  مهر ۱۳۸۸ تا مرداد ۱۳۸۹ در دانشگاه دیویس کالیفرنیا در ایالات متحده امریکا استاد مدعو بوده است.

سمت‌ها

۱۳۹۰ تا کنون: یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی است که به فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری  اسلامی ایران تشکیل شده است و مسوولیت سیاستگذاری در فضای مجازی را بر عهده دارد.

عضو گروه نرم افزار صنایع پیشرفته وزارت صنعت و معدن

۱۳۹۲- خرداد ۱۳۹۳: معاون صنایع و امور اقتصاد سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی

۱۳۷۴ تا کنون: عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

۱۳۸۴ – تأسیس شرکت پیک آسا

۱۳۸۱- عضو هیات موسس و رئیس هیات مدیره شرکت امن افزار گستر شریف

۱۳۶۲-۱۳۶۵: برنامه نویس در شرکت داده پردازی ایران

موارد نقض حقوق بشر

رسول جلیلی به سبب نقشی که در فلیترینگ سایت‌های اینترنتی و ممانعت از دسترسی شهروندان ایرانی به جریان آزاد اطلاعات داشته، مسئول است و باید در این زمینه پاسخگو باشد.

جلیلی دست کم از سال ۱۳۸۱ با راه‌اندازی شرکت‌های امن افزار گستر شریف و پیک آسا در فراهم کردن امکان کنترل اطلاعات و دسترسی کاربران ایرانی به سایت‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی اینترنتی نقش داشته است. محصولات این شرکت  برای فیلترینگ سایت‌های اینترنتی توسط بسیاری از وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی در حال استفاده است.

او از سال ۱۳۹۰ با عضویت در شورای عالی فضای مجازی،به عنوان نهادی فرادستگاهی مسوولیت سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های کلی نظام در فضای مجازی را بر عهده دارد، در زمره تصمیم‌گیران در زمینه کنترل فضای مجازی است و در نقض آزادی بیان از سوی جمهوری اسلامی مشارکت داشته است.

رسول جلیلی و دو شرکت پیک‌آسا و امن افزار گستر شریف که از سوی او تاسیس شده‌اند، آبان ۱۳۹۱ به خاطر «ارتباط یا نقش آنها در سانسور، نقض حقوق بشر از سوی دولت ایران و حمایت از تروریسم» در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند.

عضویت در شورای عالی فضای مجازی

رسول جلیلی، به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی(شامل کمیسیون های تنظیم قوانین، ارتقای تولید و ارتقای امنیت) که به دستورعلی خامنه ای تاسیس شده است، در تعیین سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی در اعمال سانسور در فضای مجازی، نقش دارد . طی سال‌های گذشته بسیاری از وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی همچون فیس بوک و یوتیوپ از سوی دولت ایران فیلتر شده‌اند و شورای عالی فضای مجازی در بسیاری از این تصمیم‌ها نقش داشته است.

راه اندازی دو شرکت خصوصی در زمینه فیلترینگ  کنترل تبادل اطلاعات

خزانه‌داری آمریکا هنگام انتشار فهرست تحریم های جدید مقامات ایرانی اعلام کرد که رسول جلیلی از بهمن ۱۳۸۷  به دنبال دستیابی به تجهیزات مربوط به نظارت بر تبادل پیام کوتاه (اس‌ام‌اس) بود و از اواخر سال ۱۳۹۰  نیز فعالانه در اقدامات دولت ایران برای سانسور اینترنت نقش داشته است.

شرکت امن افراز گستر شریف که رسول جلیلی یکی از موسسان آن است و ریاست هیات مدیره‌اش را بر عهده دارد، با تولید نرم افزار فیلترینگ «سپر» نقش موثری در محدود کردن دسترسی آزاد کاربران ایرانی به جریان اطلاعات دارد. نرم افزار سپر در شرکت ارتباطات داده‌ها، زیر مجموعه شرکت مخابرات ایران، تنها منبع ارائه خدمات اینترنتی ایران و همچنین ISPهای مشتری آن استفاده می‌شود. وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات نیز به صورت عمده از این نرم‌افزار برای اعمال محدودیت در دسترسی کاربران به وبسایت های اینترنتی استفاده می‌کند.

بر اساس آنچه از سوی وزارت خزانه داری ایالات متحده  درسند تحریم علیه سپاه، وزارت ارشاد و ارتباطات  ایران منتشر شده: “بسیاری از ISP ها در ایران از ترکیبی از سیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که به نام سپر شناخته شده است استفاده می‌کنند که توسط  شرکت امن‌افزار تولید می‌شود.

ISPها می توانند بوسیله سپر بر اطلاعات مبادله شده نظارت داشته باشند و ارتباطات اینترنتی و وب سایت‌های سیاسی را بلوکه کنند.سپر همچنین قابلیت‌های نظارت لحظه به لحظه را نیز دارد.”

بر اساس همین سندمحصول دیگری که توسط امن افزار تولید می شود پارس گیت نام دارد که امکان فیلتر محتوا، پیام های فوری(IM)، فیلترینگ  و سایر خدمات را فراهم می آورد. امن افزار گستر همچنین سیستم نظارت بر پست الکترونیک و ضمایم آن را نیز برای حکومت ایران فراهم آورده است.

به گفته نیما راشدان، روزنامه نگار و از کارشناسان امنیت سایبری، رسول جلیلی یکی از” اصلی ترین افراد تاثیر گذار” در فیلترینگ جی میل است و از این طریق مایل است کاربران را به استفاده از سیستم ایمیلی شرکت‌های خود رهنمون کند و سود مالی به دست آورد.

رسول جلیلی  در سال ۱۳۸۴ به خبرگزاری فارس گفت: «سایت‌هایی که در برگیرنده مطالب مغایر با ارزش‌های اخلاقی، دینی، فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، حکومتی و سیاسی هستند، جزء سایت‌های ممنوعه محسوب شده و بالطبع فیلتر خواهند شد.»  او همچنین  از شرکت فناوری اطلاعات خواست تا به جای استفاده از محصولات فیلترینگ خارجی بر دانش و توان متخصصان داخلی تکیه کرده و نیازهای خود را از منابع داخلی تامین کنند.