گزارش تصویری کامل؛ عباس کیارستمی دقایقی پیش در خانه ابدی آرام گرفت.

سحبانیوز، با رسیدن پیکر عباس کیارستمی به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مراسم بدرقه این هنرمند سرشناس دقایقی پس از ۸:۳۰ آغاز شد.

در مراسم رسمی آیین بدرقه که اجرای آن را پرویز پرستویی برعهده دارد، قرار است برخی چهره‌های هنری درباره‌ این کارگردان سرشناس سینما سخنرانی کنند.
در ابتدای این مراسم که با تلاوتی آیات چند از قرآن مجید آغاز شد،پرویز پرستویی از حاضران خواست نظم را رعایت کنند.
پیکر عباس کیارستمی حوالی ساعت ۸:۱۵ پیش از آغاز مراسم به کانون رسید.

مسعود کیمیایی در مراسم خاکسپاری عباس کیارستمی گفت: من هرگز نمی‌توانم وسعت وجود عباس کیارستمی را تشریح کنم و به نظر من نور خداوندی بر عباس کیارستمی تابید.حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و حجت‌ الاسلام دعایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات، محمدرضا عارف نماینده مجلس شورای اسلامی در این برنامه حاضر هستند.

رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، علی رفیعی، سیف‌الله صمدیان، بهمن فرمان‌آرا، داریوش فرهنگ، نیکی کریمی، مریلا زارعی، رضا کیانیان، عادل بزدوده، نادر مشایخی، جهانگیر کوثری،باران کوثری،ابراهیم مختاری، یدالله صمدی، ابراهیم حقیقی، آتیلا پسیانی، نرگس آبیار،حبیب رضایی، جعفر پناهی، همایون اسعدیان، حسین فریدون، حسین پاکدل،عاطفه رضوی،حسن پورشیرازی، بیتا فرهی، رویا نونهالی، منوچهر شاهسواری،مازیار میری،محمدرضا مویینی،امیر اثباتی، الهام پاوه‌نژاد و…. از جمله هنرمندان حاضر در آیین بدرقه هستند. پس از پایان مراسم مقابل کانون، پیکر «خالق خانه دوست کجاست؟» برای خاکسپاری به لواسان منتقل می‌شود.
بنی‌اعتماد سخنگوی ستادی که برای بدرقه کیارستمی تشکیل شده است،در جدیدترین اظهاراتش در پاسخ به اینکه آیا مراسمی خاصی در لواسان برای تدفین پیش بینی شده است، گفته بود: به دلیل محدودیت مکانی آرامستان واقع در لواسان، این مراسم بصورت خصوصی و صرفا توسط خانواده، تعدادی از وابستگان نزدیک انجام خواهد شد.
کیارستمی که از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود و در ماه‌های اخیر هم چندین بار به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام بنا به تصمیم خودش ۸ تیر ماه برای تکمیل مراحل درمان به پاریس رفت. او ۱۴ تیر ماه از دنیا رفت و پیکرش به ایران منتقل شد.
این هنرمند در هفتم اردیبهشت هنگام ترخیص از بیمارستان در آخرین گفت‌وگویش با ایسنا گفته بود: من امروز از بیمارستان مرخص می‌شوم، اما این مرخصی به معنای بهبودی کامل نیست. ۵۰ روز در بیمارستان بوده‌ام و امیدوارم بتوانم پروسه بهبودی‌ام را در خانه ادامه دهم.
رییس کل سازمان نظام پزشکی به تازگی در پی برخی نقطه‌نظرات و انتقادات درباره‌ی مراحل درمان کیارستمی، طی نامه‌ای به معاون و دادستان انتظامی نظام پزشکی برای پیگیری و رسیدگی به پرونده پزشکی این هنرمند دستور داد.
کیارستمی در کارنامه‌ی فیلم‌سازی‌اش ساخت فیلم‌های کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفریح»، «تجربه»، «دو راه حل برای یک مساله» و .. و فیلم‌های بلند «گزارش» ۱۳۵۶، «اولی‌ها» ۱۳۶۲، «خانه‌ی دوست کجاست؟» ۱۳۶۵، «مشق شب» ۱۳۶۶، «کلوزآپ، نمای نزدیک» ۱۳۶۸، «زندگی و دیگر هیچ» ۱۳۷۰، «زیر درختان زیتون» ۱۳۷۳، «طعم گیلاس» ۱۳۷۶، «باد ما را خواهد برد» ۱۳۷۷، «ABC آفریقا» ۱۳۷۹ را دارد.

 

 

getfile

getfile4

۱۶

۱۵

۱۴

۱۳

۱۲

۱۱

۹

۸

۷

۶

 

 

 

۴

 

۳

 

۲

۱