احمد مازنی با اشاره به درگذشت کاووس سید امامی و موارد مشابه گفت: «ما هنوز نمی‌توانیم خودکشی را تائید کنیم»

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – احمد مازنی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، با اشاره به مرگ کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط‌ زیست و موارد مشابه خودکشی‌های اخیر در زندان‌ها گفت: «ما هنوز نمی‌توانیم خودکشی یا نحوه دیگر درگذشت این افراد را تائید کنیم» وی افزود «البته سوال این است چرا از دی‌ماه تا اکنون شاهد مواردی در زندان‌ها هستیم که منجر به خودکشی زندانیان می‌شود». بگفتۀ او فراکسیون محیط‌ زیست در جلسه‌ای با مسئولان اطلاعات سپاه پرونده بازداشت فعالان محیط‌ زیست، درگذشت کاووس سید‌امامی در زندان و موضوع تعدد خودکشی زندانیان از دی‌ماه به اینسو مورد بحث قرار گرفته است.

احمد مازنی، یادآوری کرد که با توجه به این‌ که در عمده موارد فرد بازداشت ‌شده هنوز مورد قضاوت در دادگاه صالحه قرار نگرفته و در مسیر رسیدگی به پرونده ممکن است هر حکمی صادر شود، طبیعتاً باید مراقب جان افراد بازداشت‌شده باشیم.

مازنی گفت : ما در این مدت، حدود ۴ مورد خودکشی داشتیم که آن‌چه مسلم است زندان و محل بازداشت باید برای متهمان امن باشد.

وی گفت: در این جلسه گزارشی از اتهامات مطرح شده علیه فعالان محیط‌ زیستی بازداشت شده و سیر رسیدگی به پرونده آنان ارائه شد و فیلمی به نمایش درآمد که گویا همین فیلم پیش‌ از این در کمیسیون امنیت ملی و برای تعدادی از نمایندگان به نمایش درآمده بود.

احمد مازنی با بیان اینکه لحظه درگذشت کاووس سیدامامی در این فیلم مشاهده نمی‌شود، افزوده است: با توجه به اینکه توالت محل بازداشت آقای سیدامامی که درگذشت ایشان نیز در آن (مکان) اتفاق افتاده است در فیلم دیده نمی‌شود، برای نمایندگان این سوال مطرح است که چه شرایطی حاکم بوده که متهم موفق شده دست به خودکشی بزند.

علاءالدین بروجردی، روز دوشنبه ۲۳ بهمن، گفته بود: در جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و علی مطهری، نائب رییس مجلس، فیلم مرگ کاووس سیدامامی را مشاهده کردیم و فیلم مذکور نشان می دهد که کاووس سیدامامی پیراهن خود را درآورده و برای خودکشی آماده می‌شود. به گفته علاءالدین بروجردی، خانواده کاووس سیدامامی، پس از مشاهده این فیلم، این اتفاق را پذیرفتند و درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.

عضو فراکسیون امید: صدا و سیما با زیرنویس روی اعصاب مردم راه نرود

احمد مازنی، عضو فراکسیون امید، در ادامه گزارش جلسه فراکسیون محیط‌ زیست مجلس و مسئولان اطلاعات سپاه، افزود: در این نشست نحوه اطلاع‌رسانی صدا و سیما درباره پرونده آقای سیدامامی مورد انتقاد شدید قرار گرفت و تاکید شد قاضی مسئولیت تصمیم‌گیری نهایی درباره موارد اتهامی مطرح شده را برعهده دارد و در این شرایط صدا و سیما حق ندارد شبانه‌روز با زیرنویس روی أعصاب مردم راه برود.

تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، به تازگی، مستندی با عنوان منطقه ممنوعه را پخش کرده است که در این مستند کاووس سیدامامی را متهم کرده است که زیر پوشش فعالیت‌های محیط‌ زیستی، توانست به سری‌ترین مناطق کشور نفوذ و اطلاعات آن را به بیگانگان منتقل کند.

واکنش یک مقام سازمان ملل متحد به مرگ کاووس سیدامامی

در ادامه واکنش‌ها نسبت به درگذشت کاووس سیدامامی در زندان، اریک سولهایم، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس نهاد محیط زیست این سازمان ضمن ابراز نگرانی از این حادثه، تاکید کرده است که فعالیت در حوزه محیط‌ زیست بخشی از حقوق بشر است بنابراین همه موظف به پاسداری از این حق هستند.

این مقام جهانی تصریح کرده است: مدافعان محیط‌ زیست ایران و سرتاسر جهان باید مورد حمایت و احترام قرار بگیرند.

ستاد حقوق‌بشر قوه قضائیه ایران در واکنش به این انتقاد، گفته است: در خصوص مرگ کاووس سیدامامی، “فضاسازی‌های وسیع، غیرمستند و خصمانه صورت گرفته است.

در بیانه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران آمده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن تائید ضرورت حمایت و توسعه فعالیت‌های محیط‌ زیستی، به شدت نسبت به استفاده پوششی از این فعالیت‌ها برای مقاصد خصمانه بخصوص تجاوزات نظامی و اقدامات تروریستی هشدار می‌دهد.