سوئد پس از اعطا شهروندی به “احمدرضا جلالی” خواستار لغو حکم اعدام وی شد

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – وزارت امور خارجه سوئد اعلام کرد دولت این کشور به دکتر احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی که در استکهلم سکونت داشته است، شهروندی سوئد را اعطا کرده و پرونده وی را بعنوان شهروند پیگیری می‌کند.  احمدرضا جلالی پزشک و مدرس موسسه آموزشی کارولینسکا در استکهلم در ماه آوریل ۲۰۱۶ /اردیبهشت ۱۳۹۵، در ایران دستگیر شد و در ۲۱ اکتبر گذشته (۲۰۱۷) به اتهام جاسوسی و انتقال اطلاعات مربوط به دانشمندان اتمی ایران به اسرائیل به اعدام محکوم شد.

سخنگوی وزارت أمور خارجه سوئد، ضمن تائید خبر اعطا شهروندی به احمدرضا جلالی، تاکید کرد: ما از طریق کنسولگری به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه داده و از کنسولگری‌هایمان می‌خواهیم تا با شهروندانمان ارتباط داشته باشند.

به گفته سخنگوی وزارت أمور خارجه سوئد، این کشور با نمایندگان ایران در تماس است و از آنان خواسته است تا زمینه ارتباط با آقای جلالی را فراهم آورند.

وزارت أمور خارجه سوئد با اشاره به حکم اعدام آقای جلالی گفته است: سوئد، دیدگاه خود درباره مجازات اعدام را به نمایندگان ایران انتقال داده است. احمدرضا جلالی در دادگاه انقلاب ایران به اعدام محکوم شد و این حکم در دیوان عالی کشور به تائید رسیده است.

سخنگوی وزارت أمور خارجه سوئد افزود: ما اعلام کرده‌ایم که مجازات اعدام را به هر شکلی محکوم می‌کنیم و خواسته ما این است تا این حکم اعدام اجرا نشود.

پیش از این، فعالان حقوق‌بشر و مدافعان حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد خواستار لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی شده بودند.