بازداشت ۱۲ تن از دراویش معترض در تجمع دیروز تهران

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – تازه ترین گزارش ها از تجمع دیروز دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت یکی از دراویش به نام نعمت‌الله ریاحی در تهران، پایتخت ایران که منجر به کشته شدن ۳ مامور پلیس شد، حاکی از آن است که دراویشی که از نقاط مختلف ایران به قصد حضور در گلستان هفتم به منطقه پاسداران تهران آمدند، با مأموران پلیس درگیر و ۱۲ تن از آنها بازداشت شدند.

کانال تلگرامی “مجذوبان نور” وابسته به دراویش نعمت‌اللهی اعلام کرده است که در تجمع دیروز تعدادی از دراویش زخمی بر روی تخت بیمارستان بازداشت شدند.

این رسانه اسامی دراویش مجروح و بازداشت شده را منتشر کرده که بر اساس آن عده ای از دراویش زخمی که برخی در اتاق عمل بودند توسط نیرو های امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

بر این اساس، ۱۲ نفر به اسامی بهنام نظام آبادی، سجاد رزمی، محمد ثلاث، رسول هویدا، آویشا جلال الدین، مهدی مهدوی، امیر لباف، محمد رضا غنی زاده، شهرام شکری، شیدا عزتی، سعید سلطان پور و محمدی بازداشت شده اند.

از سوی دیگر در حالی که سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران حمله دراویش معترض با اتوبوس به نیروهای پلیس را عامل مرگ ۳ مامور معرفی می کند، فرهاد نوری، از مدیران سایت «مجذوبان نور» و فعال حقوق دراویش طی پیامی در کانال تلگرامی رسمی دراویش، نقش دراویش را در چنین اقدامی تکذیب کرد.

وی گفت تجمع درویشان گنابادی “مسالمت آمیز بوده و آنها شروع کننده درگیری ها نبوده اند”.

همچنین بر اساس منبع فوق، مأموران انتظامی و امنیتی گلستان هفتم تهران محل سکونت قطب دراویش را محاصره کرده اند و تجمع درویشان در اطراف خانه قطب درویشان گنابادی همچنین ادامه دارد.

گفتنی است دیروز تجمع اعتراضی دراویش در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی آغاز شد. معترضان ضمن دادن شعار “الله اکبر” خواستار آزادی نعمت الله ریاحی شدند.

از سوی دیگر، محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران نیز اعلام کرد در رابطه با این تجمع که از نظر ما غیرقانونی است شورای تامین استان تهران تشکیل جلسه داده است.

لازم به ذکر است که حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تهران تجمع کرده بودند که به خشونت کشیده شد.

 

استانبول/ خبرگزاری آناتولی