معالجات نیمه کاره ماند؛ رضا شهابی را به بند ۲۰۹ اوین باز گرداندند

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – همانطور که پیش‌تر نیز اعلام شد، روز پنجشنبه ۱۹ بهمن رضا شهابی در پی سکته و شرایط وخیم جسمانی و در نتیجه تلاش‌های فراوان خانواده و پیگیری های مستمر فعالان و تشکلهای مختلف به مرخصی جهت معاینه پزشکی وبررسی دقیق وضعیت جسمی اش آمد. روزهای ابتدایی مرخصی رضا مصادف با چندروز تعطیلی عمومی بود و پس از آن پزشک معالج اش برای بررسی وضعیت افتادگی پلک چشم و سردردهای شدید مداوم و همچنین فشار خون بالا دستور انجام MRI، نوار مغزی، آزمایش خون و سونوگرافی از گردن داد و همچنین به دلیل فشار خون بالا بررسی وضعیت کلیه و مثانه را ضروری دانست… این آزمایشات در حال انجام بود که دادستانی روز ۲۳ بهمن به رضا گفت که مرخصی اش به اتمام رسیده و باید فوراً به زندان بازگردد اما رضا به آنان اعلام کرد که به دلیل تعطیلات عمومی نتوانسته است دستورات پزشک را پیگیری کند و در نهایت با اصرار او و خانواده قرار شد تا انجام تمامی آزمایش‌ها و دستورات موکد پزشک، مرخصی تمدید شود.

روند انجام موارد فوق الذکر در شرایط اورژانسی و فشرده در حال انجام بود و تنها قسمتی از کارها انجام شده بود که با فشار دادستانی و مقامات امنیتی روز یکشنبه ۲۹ بهمن رضا شهابی به زندان بازگردانده شد؛ این در حالی بود که ریشه و دلیل مسأله مهم فشار خون بالا و همچنین عارضه فلج بل (فلج بل با ایجاد ضعف ناگهانی در عضلات صورت، باعث افتادگی نیمی از صورت می‌شود) مشخص نشده بود، عارضه‌ هایی که شرایط زندان باعث تشدیدشان می شود. طنز تلخ ماجرا این است که همواره پس از سکته، بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری میشود اما انگار بخش مراقبت های ویژه برای رضا شهابی بند ۲۰۹ زندان اوین است!

کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن اعتراض شدید نسبت به ناقص گذاشتن روند درمان این کارگر زندانی و عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و بازگرداندن وی به زندان، اعلام میدارد که رضا شهابی، که چندماه از اتمام حکمش نیز میگذرد، باید سریعاً و بی هیچ قید و شرطی آزاد شود تا در فضایی مناسب و به دور از تنش تحت درمان دقیق و مستمر قرار بگیرد. مسئولیت عواقب عدم انجام این مهم و مخاطراتی که سلامتی رضا را تهدید میکند، مستقیماً برعهده مسئولان قضایی و امنیتی است.

کمیته دفاع از رضا شهابی
۱ اسفندماه ۱٣۹۶