توماس دیمیزیر از افزایش پناهجویان گرجستان ابراز نگرانی کرد

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – توماس دیمیزیر، وزیر داخلی آلمان در نشست وزیران داخله اتحادیه اروپا در بروکسل درباره شمار افزایش پناهجویان از گرجستان ابراز نگرانی کرده است.

توماس دیمیزیر، وزیر داخله آلمان و سیاستمدار حزب محافظه کار «دموکرات مسیحی» روز پنجشنبه در دیدار وزیران داخلی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «افزایش شمار متقاضیان پناهندگی از کشور گرجستان نگران کننده است». او در ادامه گفته است: «حکومت گرجستان از همه امکانات استفاده می کند تا شمار پناهجویان افزایش نیابد».

وزیر داخله آلمان گفت در صورتی که این افزایش ادامه یابد، کشورهای دیگر و کمیسیون اتحادیه اروپا باید درباره عواقب آن به گفتگو بپردازند.

از ماه مارچ سال ۲۰۱۷ سفر بدون ویزا برای شهروندان کشور گرجستان، که در گذشته یکی از جمهوریهای شوروی بود، اجازه داده شده است. اما حکومت ایالتی نوردراین وستفالن آلمان در ماه فبروری امسال خواهان منع سفر بدون ویزای شهروندان گرجستان به آلمان و حوزه شینگن شد.

رسانه ها گزارش داده اند که یواخیم شتمپ، وزیر داخله ایالت نوردراین وستفالن از حزب «دموکرات های آزاد» در نامه ای به دیمیزیر افزایش شمار پناهجویان گرجی را یادآور شده است. گفته شده است که بین این مسئله و «فعالیت های جنایی» متقاضیان پناهندگی ارتباط وجود دارد.

علاوه بر این، مورگان جانسون وزیر داخله سویدن نیز روز پنجشنبه گفت که شمار متقاضیان پناهندگی از کشور گرجستان در ماه های گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. به گفته او، تقریبا هیچ یک از این متقاضیان به عنوان آواره شناخته نشده اند.

وزیر داخله سویدن همچنان خاطر نشان کرد که باندهای جنایی، بیش از همه از کشور گرجستان به کشور سوئد آمده اند. این مقام از حکومت گرجستان خواسته است تا برای مقابله با این مسئله اقداماتی را روی دست بگیرد.