گزارش سازمان ملل از نقش نظامیان در آزار پناهجویان در لیبی

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – سازمان ملل در گزارشی از مشارکت فعال گروهی از نظامیان لیبی در شکنجه و اخاذی از پناهجویان و قاچاق انسان پرده برداشت. این گروه با وزارت کشور دولت وحدت ملی لیبی که مورد حمایت آلمان و اتحادیه اروپاست همکاری می‌کند.

کارشناسان سازمان ملل متحد با استناد به اظهارات شماری از کسانی که در لیبی زندانی بوده‌اند از رفتار خشونت‌آمیز، شکنجه، آزار و اخاذی از پناهجویان و دخالت مستقیم و گسترده یک واحد نظامی ویژه مرتبط با دولت وحدت ملی لیبی در این اقدام خبر داده‌اند.

برخی از مهاجران به کارشناسان سازمان ملل گفته‌اند که پس از دستگیری به وسیله نظامیان گروه موسوم به «نیروهای ویژه بازدارنده»، مرتبط با وزارت کشور دولت وحدت ملی لیبی، در ازای دریافت پول در اختیار قاچاقچیان انسان گذاشته شده‌اند.

گزارش سازمان ملل درباره وضعیت پناهجویان در زندان‌های لیبی هنوز به طور رسمی منتشر نشده اما برنامه تلویزیونی «مونیتور» به نسخه‌ای از این گزارش دست یافته و خلاصه‌ای از آن روز پنج‌شنبه (۱۵ مارس/ ۲۴ اسفند) در «تاگس‌شاو»، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان منتشر شده است.

بنابر این گزارش، یکی از همکاران «مرکز بازماندگان» در برلین که به امور قربانیان شکنجه در لیبی رسیدگی می‌کند می‌گوید بسیاری از کسانی که از طریق لیبی به آلمان آمده‌اند از شکنجه و آزار خود و تهدید بستگان‌شان برای اخاذی خبر می‌دهند.

در هفته‌های گذشته ویدئوهایی در فضای مجازی انتشار یافت که در آنها زندانیان به شدت شکنجه شده و مجروح در زندان‌های لیبی از بستگان خود می‌خواهند برای نجات‌شان پول پرداخت کنند.

اخاذی با آزار پناهجویان زندانی

با انتشار وسیع این ویدئوها، که برای اخاذی از بستگان زندانیان برای آنها ارسال شده، دولت وحدت ملی لیبی بیش از پیش تحت فشار قرار گرفت. اندکی بعد «نیروهای ویژه بازدارنده» مدعی شدند که چهار نفر را بازداشت و شماری از شهروندان سودان که در اسارت آنها بوده‌اند را آزاد کرده‌اند.

به نوشته «تاگس‌شاو» این ادعا قرار بود اتهام‌های مطرح شده علیه نیروهای ویژه را کم‌رنگ کند اما گزارش سازمان ملل پرتوی دیگر بر فعالیت‌های این گروه افکنده و نشان می‌دهد که دقیقا همین نظامیان هستند که مسئولیت نقض فاحش حقوق بشر و بدرفتاری با پناهجویان زندانی را بر عهده دارند.

در گزارش کارشناسان سازمان ملل تاکید شده که نظامیان مرتبط با وزارت کشور دولت وحدت ملی لیبی در ربودن و زندانی کردن غیرموجه شهروندان لیبی و پناهجویان خارجی دست دارند و این کار به طور معمول با انگیزه سیاسی یا مالی انجام می‌شود.

این گزارش می‌افزاید اداره‌کنندگان زندان‌های نیروی ویژه که پناهجویان در آنها نگهداری می‌شوند «به طور مستقیم» در شکنجه و آزار زندانیان دست دارند.

کارشناسان سازمان ملل به نقل از برخی زندانیان سابق در لیبی از رواج گسترده تهدید، ارعاب، شکنجه و ضرب و شتم در زندان‌های نیروهای ویژه خبر داده و می‌گویند که شماری از پناهجویان به دلیل وضعیت نامناسب بهداشتی و خودداری زندانبانان از ارائه خدمات پزشکی به شکنجه‌شدگان، جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش سازمان ملل از وضعیت اسفبار پناهجویان زندانی در لیبی و نقش نظامیان مرتبط با دولت در این وضعیت، آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را که از دولت وحدت ملی لیبی حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند با انتقادهای شدید روبرو کرده است.

حمایت آلمان و کشورهای اروپایی از دولت وحدت لیبی با این هدف دنبال می‌شود که این کشور جلوی عبور پناهجویان از این مسیر برای ورود به اروپا را بگیرد و مهاجران اخراج شده را بپذیرد. این در حالی است که پس فرستادن پناهجویان به کشورهایی که در آنها شکنجه و بدرفتاری تهدیدشان می‌کند مغایر اصول حقوق بین‌المللی است.

انتقاد عفو بین‌الملل از آلمان و کشورهای اروپایی

بر همین اساس سازمان عفو بین‌الملل از آلمان و کشورهای اروپایی به خاطر حمایت و کمک به دولت وحدت ملی لیبی به شدت انتقاد کرده است.

این نهاد حقوق بشری حمایت از دولت وحدت ملی لیبی و بازپس فرستادن پناهجویان به این کشور را «نوعی همدستی» با کسانی ارزیابی می‌کند که برخورد خشونت‌آمیز و بدرفتاری آنها با انسان‌ها آشکار شده است.

به گزارش «تاگس‌شاو» دولت آلمان با رد درخواست گزارشگران برنامه تلویزیونی «مونیتور» حاضر به اظهار نظر درباره گزارش سازمان ملل نشده است. دولت لیبی و نیروهای ویژه بازدارنده نیز تاکنون پرسش‌های این برنامه را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

وزارت خارجه آلمان بدون موضع‌گیری درباره محتوای گزارش سازمان ملل درباره لیبی اعلام کرده که دولت آلمان از دولت وحدت ملی لیبی انتظار دارد با مهاجران و پناهجویان «رفتاری انسانی» داشته باشد.

آلمان نیروهای گارد ساحلی لیبی را آموزش می‌دهد. این واحد نظامی نیز مانند نیروهای ویژه مرتبط با وزارت کشور به بدرفتاری و شکنجه و آزار پناهجویان و همکاری با قاچاقچیان انسان متهم می‌شود.

کارشناسان تحریم سازمان ملل حدود یک ماه پیش (۱۹ بهمن ۹۶) در گزارش محرمانه‌ای به شورای امنیت اعلام کردند اغلب گروه‌های مسلح که در قاچاق انسان در لیبی دست دارند، با نهادها و سازمان‌های امنیتی رسمی این کشور در ارتباط هستند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید به نسخه‌ای از این گزارش دست یافته و در آن تصریح شده که کارشناسان سازمان ملل در حال بررسی این موضوع هستند که آیا فرماندهی نیروهای ویژه بازدارنده از همکاری اعضای این گروه با قاچاقچیان انسان آگاه بوده‌ است یا خیر.

به این ترتیب انتظار می‌رود گزارش منتشر نشده اخیر سازمان ملل که «مونیتور» به آن پرداخته شامل نتیجه این بررسی‌ها نیز باشد.