سوئد : مارتین هیسن پناهندگانی که در رابطه با سن خود دروغ میگویند باید مجازات شوند، چنین درخواستی راسیسم نیست

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – مارتین هیسن: پناهندگانی که در رابطه با سن خود دروغ میگویند باید مجازات شوند، چنین درخواستی راسیسم نیست

چندی پیش نتیجه آزمایشات پزشکی قانونی سوئد اعلام کرد که ۸۰ درصد از  افرادی که بعنوان کودک متقاضی پناهندگی از سوئد تقاضای پناهندگی کرده و سن آنها مورد آزمایش تشخیص سن قرار گرفته است بالای ۱۸ سال هستند.

اعلام این آمار از سوی مرکز پزشکی قانونی کشور به بحث های گسترده ای در رابطه با این دسته از متقاضیان پناهدگی  دامن زد که مخارج میلیاردی آن دیگر جنبه های سیستم رفاه اجتماعی کشور را تحت تاثیر ملموس خود قرار داده است.

مارتین هیسن روزنامه نگار سوئدی مقاله ای در این رابطه به رشته تحریر در آورده که از جمله در روزنامه مترو چاپ استکهلم منتشر شده  و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

برگردان پارسی این مقاله در زیر در اختیار خوانندگان استکهلمیان قرار دارد. نسخه سوئدی آن در وب سایت روزنامه مترو در پایان همین مطلب در دسترس خوانندگان قرار دارد.

مارتین هیسن: من معتقدم پناهنده هایی که در مورد سن خود دروغ می گویند باید مجازات شوند، این من را تبدیل به رسایست نمی کند»

 

من از وضعیت موجود در افغانستان آگاه هستم و از دیدن مردمی که در شرایط جنگی زندگی می کنند، کودکانی که به زور مجبور به جنگیدن برای داعش و یا تروریست های دیگر می شوند و کودکانی که تبدیل به  سرباز می شوند رنج می برم. بدون شک در همه گوشه و کنار جهان انسانهایی وجود دارند که به ما بعنوان همنوع و کمکهایی که می توانیم در اختیارشان قرار دهیم نیاز دارند.

من تلاش میکنم خودم را در جای آنها بگذارم و این پرسش را از خودم بپرسم:

«اگر من در وضعیت مشابهی بودم چکار می کردم؟»

بدون شک از میان کشورهای مختلفی رد میشدم تا به جایی برسم که بتواند آینده ای را به من ارزانی کند، کشوری که بهترین امکانات را در اختیار من و فرزندانم قرار دهد.

من برای تامین امنیت خودم و فرزندانم دروغ هم میگفتم. من اول خودم بتنهایی سفر می کردم  و پس از آن همسر و فرزندانم را به همان کشور می آوردم. من هرگز سلامتی آنها را با سوار کردنشان بر روی یک قایق لاستیکی در یک دریای متلاطم به خطر نمی انداختم.  من هرگز اجازه نمی دادم آنها با یک قاچاقچی انسان سفر کنند، چون میترسیدم که چه بلایی ممکن است بر سرشان بیاید.

اخیرا پزشکی قانونی اطلاعات جدیدی در رابطه با آزمایشات سن را منتشر کرده است. این نشان می دهد که ۸۰ در صد از تنها آمده های جوان که مورد آزمایش تشخیص سن قرار گرفته اند بالای ۱۸ سال هستند. با زبان خیلی ساده می توان به این موضوع بعنوان یکی از بزرگترین کلاهبرداری ها در رابطه با سیستم رفاهی در تاریخ مدرن نگاه کرد.

موضوع راسیسم نیست، بلکه موضع گرفتن در مقابل بزهکاری است. هیچ فرقی نمی کند که از کدام کشور آمده ای، چه سنی داری و رنگ پوستت چیست. در هیچ جامعه ای و به هیچ صورت اخلاقی هرگز قابل پذیرش نیست که با معرفی خود بعنوان کسی که نیستی با فریب دادن دولت پول اخاذی کنی. این یک عمل بزهکارانه است که از نظر من باید مجازات زندان برای آن در نظر گرفت.

تساوی در برابر قانون یکی از حقوق بشری است که اغلب بعنوان یکی از پایه های یک کشور دمکراتیک شمرده می شود.

اما متاسفانه جامعه امروز ما تبدیل به چیزی شده که از نظر من یک دیکتاتوری دمکراتیک است که یک پنجم از مردم جامعه در آن راسیست خطاب می شوند و به افراد دارای عقاید مخالف این برچسب را میزنند که حس همدردی با همنوع خود را ندارند.

حس همدردی در نزد بسیاری از انسانها قوی تر از منطقی فکر کردن است و این باعث می شود که مردم فرق مابین مهاجرت کاری، پناهندگان جنگی و جنایتکاران سودجو را تشخیص ندهند.

کسی که به سوئد می آید و سپس برای گرفتن اقامت یک داستان ساختگی  درست می کند و به این صورت جایی را که برای یک کودک فراری از جنگ در نظر گرفته شده است را اشغال می کند می بایست پس از افشا شدن موضوع حداقل بر اساس قوانین سوئد مورد مجازات قرار بگیرد (برای مثال به جرم جعل اسناد و کلاهبرداری مالی)، چون بسیاری از احکام اخراج بدلایل مختلف قابل به اجرا گذاشتن نیستند.

من این را درک میکنم که دریافت یک حکم اخراج سخت و غم انگیز است و آخرین شعله امید خاموش می شود. اما برای اینکه بتوانیم یک سیستم دمکراتیک را سرپا نگاه داریم قانون و مقررات می بایست توسط همه رعایت شود. اگر فردی دلیلی برای گرفتن پناهندگی ندارد، هر چقدر هم برایش بصورت شخصی سخت باشد، باید مسیر ادامه زندگی خود را در جای دیگری جستجو کند. اینکه گروه کوچکی از افراد بصورت غیر قانونی در کشور ما بسر می برند، فقط امنیت شهروندان ما به میزان بیشتری به خطر می اندازد و برای هیچکسی عادلانه نیست.