قوانین پناهندگی : پناهنده کیست ؟

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – تعریف پناهنده

تعاریف های گوناگونی از پناهنده داده شده‌است که معمولاً برای اعمال نظر خاصی بکار می‌رود. تعریفهای مختلفی که برای پناهنده شده، مشکلات گوناگونی را برای ارائه یک دیدگاه منسجم و واحد حول مقوله پناهنده (مشمول کنوانسیون پناهندگان) بوجود آورده‌است. ماده یک کنوانسیون تحت نام پروتکل ۱۹۶۷ پناهنده را اینطور تعریف می‌کند: کسی که خارج از وطن خود است و به دلائلی نظیر وابستگی به یک نژاد، ملیت، عقیده، یا عضویت در یک گروه سیاسی ویا با عقیده خاص، در کشور خود مورد تعقیب است و نمی‌تواند به دلیل همین ترس از تعقیب به کشور خود بازگردد و ناخواسته از حفاظت در ان کشور برخوردار نیست، یا کسی که ملیتی ندارد و به دلیلی خارج از کشوری که قبلاً در آن زندگی می‌کرده قرار گرفته و از بازگشت به این کشور ترس دارد.

حقوق بشر و حقوق پناهندگی

حقوق بشر عبارت از حقوقی فطری که هر فرد بمحض تولد به او تعلق می‌گیرد و تضمین شده‌است. در زیر حقوق جهانشمول انسان است که شامل حال پناهندگان هم می‌شود:

  • حق آزادی قرار نگرفتن تحت شکنجه و رفتارهای مجرمانه.
  • حق آزادی بیان و عقیده.
  • حق آزادی اندیشه و احساس و مذهب.
  • حق زندگی، آزادی و امنیت.
  • آزادی از تبعیض

قوانین پناهندگی

قوانین پناهندگی و حقوق بشر بین‌الملل در محتوا نزدیک به هم هستند اما عملکردهای متفاوتی دارند. تفاوت اصلی عملکرد آنها این است که قانون پناهندگی حاکمیت دولتها را در نظر می‌گیرد اما در مورد حقوق بشر بین‌الملل چنین چیزی نیست. یکی از دیدگاه‌های قوانین پناهندگی نان رفولمان (عدم اخراج) است یعنی هیچ دولتی نمی‌تواند پناهنده‌ای را به کشور مبدأ که جان پناهنده در معرض خطر قرار می‌گیرد، بازگرداند. در این حالت برخی از مظاهر حاکمیت دولتها نادیده گرفته می‌شود. مبنا و پایه نان رفولمان در تعارض با حاکمیت دولت است که می‌تواند هر خارجی غیرقانونی را اخراج کند

کنوانسیون‌ مربوط‌ به‌ وضع‌ پناهندگان‌

خلاصه:

کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد، یک کنوانسیون بین‌المللی است که در جلسه ویژه سازمان ملل در ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۱ به تصویب رسید. این کنوانسیون تعریف می‌کند پناهنده چه کسی است و حقوق افراد پناهنده و مسؤولیت کشورهای عضو را نسبت به پناهجویان مشخص می­کند.

ادامه در لینک زیر:

http://www.unic-ir.org/hr/convenantion-refugees.htm

پناهجویان اقتصادی

کسانی که صرفاً برای یافتنِ شغلِ بهتر و به‌دست‌آوردن منافع مالی بیشتر به کشورِ دیگری بروند و خطرِ جانیی در کشور مبدأ آنان را تهدید نکند، از دسته  پناهجویان اقتصادی هستند.هر چند که بیش تر این پناهنده ها رد میشوند

افراد که به این موضوع در پرونده پناهندگی اشاره میکنن ریجکت میشوند . و اعتراض( استیناف) برای این افراد سخت خواهد بود . چون خودشان به صراحت بیان کرده اند که درخواست پناهندگی آنها برای مسائل اقتصادی بوده .

پناهجویان سیاسی

پناهندگی سیاسی برپایه ماده چهاردهم از اعلامیه حقوق بشرِ ژنو، اگر شخصی مورد تعقیب و پیگرد دولت یا یک گروه قرار گرفته باشد، حقّ پناهندگی را در کشور دیگر دارد؛ بنابراین آن‌عده از افراد سیاسی که مخالف دولت یا گروهی خاص هستند و موردِ پیگرد و تعقیب قرار گرفته و جان آن‌ها در خطر باشد، حقّ پناهندگی سیاسی را دارند..

اگر خاطرتون باشه قبل در گروه در مورد تقسیم بندی کیس ها بارها حرف زدیم :

وقتی شما درخواست پناهندگی میدین با هر نوع کیسی که باشه باید مدارک دادگاه یا مدارک دال بر اینکه نمیتوانید برگردین به کشورتان داشته باشید .

متاسفانه هنوزم به ما پیام میدن و میگن کیس اجتماعی بدیم میشه برگشت کیس سیاسی بدیم نمیشه برگشت!

ما میگیم سیاسی یعنی چی میگن یعنی کسی که مدارک دادگاه داشته باشه یعنی بنده اون زمان میخوام سرمو بزنم تودیوار از این همه بی فکری از این هجم از بی عقلی که به حرف ۴ قاچاقبر گوش میدین. .

توجه کنید : کیسی سیاسی برای کسانی هستش که در گروه های سیاسی یا حزب های سیاسی فعال هست که براشون مشکل درست میشه مثل اصلاح طلبان و حزب های فعال.

مذهبی  :

کیس  مذهبی ایرانیان با مسیحیت مشناسند که بارها و بارها گفتیم دراین مقطع زمان به سختی جواب میدهد .

جنسیتی :

جنسیتی هم که مشخص که حتما باید واقعیت داشته باشه به حرف ۴ بیهوش که میگن کیس جنستی کیس طلایی توجه نکنید افیسر ها احمق نیستن.

اجتماعی :

ببیند موضوعات مثل وبلاگ نویسی.خبرنگاری . زن در معرض خطر و … اینا همگی موضوعات اجتماعی هستن اما نه اون موضوع کلیشه ای که مثلا در مورد زن در معرض خطر میگفتن که برید بگین همسرم خرجی نمیداد یا کتک میزنه. شما با این نوع سناریو قبولی نمیگیرید.

چه کسانی میتوانند به ایران بگردن و چه زمانی

یک :  اگر مجرد باشید تا زمان سیتیزن شدن باید صبر کنید و میتوانید در کشورهای مثل ترکیه خانواده خودتان ببینید .

دو: اگر خانواده باشید و اقا سرپرست کیس باشه تا قبول هیچکدام از کشور حق خارج شدن ندارن و بعد قبولی زیر کیس ها میتوانند به ایران یا هر کشور دیگه ای سفر کنن اما سرپرست که برای مثال اقا باشه بعد سیتیزن شدن میتوانند به ایران سفر کنند.

آیا زمان برگشت به ایران برای ما مشکل درست میشود از طرف ایران ؟

نکته دیگه ای که دوستان فکر میکنن اگر به ایران سفر کنن از طرف ایران براشون مشکل درست میشه اینجوری نیست مشکل از طرف دولتی درست میشه که در ان قبولی گرفتین دولت ایران اصلا خبر نداره شما پناهجو هستین یا نه اگر توجه بکنید دوستانی که تجربه درخواست دارن میدونن که وقتی درخواست پناهندگی میدین به شما گفته میشه از پرونده شما هیچکس و هیچ کشوری اطلاع نخواهد داشت پست کشوری که هستین اطلاعات و موضوع کیس شمارو به هیچ فرد یا کشوری نمیگه.

نحوه برخورد با کسانی که به ایران سفرمیکنن قبل سیتیزن شدن:

این موضوع  بستگی به سیاست دولت فعلی دارد . مثال در آلمان اگر شما برای کاری مثل فوت پدر یا مادر به ایران برید معموالا نادیده میگیرن ولی در کشوری مثل نروژ یا دانمارک سخت گیری میشه. در استرالیا ویزا کنسل میشه . در دوره هارپر در کانادا بخاطر اینکه جلو سرمایه گذاری ایرانیان در ایران بگیره صحبت های مبنی بر این بود که کسانی ک میرن ایران ویزاشون باطل بشه و این هم بخاطر این بوده که اقایون کانادا کار میکردن پول میبردن تو بانک های ایران برای سود ربا سرمایه گذاری میکردن چون در خارج از ایران این نوع سود ها داده نمیشه .

که جواب هم داد و ایرانیان سرمایه گذاری بیشتری در خود کانادا انجام دادن.

مهم‌ترین قوانین پناهندگی اروپا

اساس مفاد پیمان دوبلین، نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا که یک پناهجو به آن وارد می‌شود، مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی او خواهد بود. مهمترین نکته پناهندگی، این است که شما باید ثابت کنید که در کشور خودتان جان‌تان درخطر بوده است. امروزه با زیادتر شدن پناهندگان در اروپا به سختی میشود پناهنگی را گرفت. به دلیل کمبود بودجه دولت برای این افراد، افراطی گرایی و… .

تعریف پناهجو، پناهنده و موقعیت پناهندگی دگرباشان جنسی

در این نوشتار که توسط سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) تهیه شده است، مفاهیم پناهجو، پناهنده و موقعیت پناهندگی مورد تعریف قرار گرفته است و همچنین مراحل پناهندگی در ترکیه در یک فلوچارت ترسیم شده است.

http://www.irqo.org/persian/?page_id=2907

اطلاعات برای پناهندگان ترکیه

با مراجعه به وبسایت کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ترکیه، پناهجویان در ترکیه و کسانی که قصد پناهجویی در ترکیه را دارند، می‌توانند اطلاعات مفیدی در این خصوص به زبان فارسی کسب کنند .

http://www.unhcr.org/tr/

منابع :

http://www.unhcr.org/protect/PROTECTION/3b66c2aa10.pdf

https://www.refugeecouncil.org.uk/policy_research/the_truth_about_asylum/the_facts_about_asylum