کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست استعفا داد و به ایران بازنگشت

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست در خارج از کشور به شکل غیرحضوری از شغلش استعفا داد و دیگر به ایران بازنگشت. او تاکنون نسبت به دلیل استعفا و بازنگشتن به کشورش اظهارنظری نداشته است. طبق خبرهای منتشر شده کاوه مدنی در اواخر بهمن ماه پس از مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین، برای مدتی بازداشت شد.

محمود صادقی نماینده مجلس روز ۲۷ فروردین در توییتر خود نوشت که از یک منبع موثق شنیده کاوه مدنی ایران را ترک کرده است: «امروز از یک منبع موثق شنیدم کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران را ترک کرده است. همسر او نیز که ممنوع الخروج شده بود با رفع ممنوع الخروجی کشور را ترک کرد. درس عبرتی برای نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور

همچنین سایت تابناک روز ۲۷ فروردین ماه نوشت «کاوه مدنی که به تازگی با مشکلاتی جدی مواجه شده بود از مسوولیتش استعفا داد و رفت، رفتنی که بعید است به این زودیها بازگشتی داشته باشد

سایت تابناک در ادامه با اظهار اینکه استعفای او مورد پذیرش قرار گرفته، نوشت: «کاوه مدنی معاون بینالملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی اجتماعی سازمان محیط زیست کشورمان که چندی پیش خبر بازداشت وی در خصوص برخی اتهامات منتشر شده بود از سمت خود استعفا داد و این استعفا مورد پذیرش عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.»

کاوه مدنی متولد ۱۳۶۰، پژوهشگر، فعال محیط زیستی ایرانی است که مدتی هم در امپریال کالج لندن تدریس میکرد. او از  تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۶ معاون بینالمللی، نوآوری و مشارکت فرهنگی اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست شد. او  همچنین طراح ایده معروف «بیزباله» برای جمعآوری مدنی زبالهها در سطح شهر است. طبق خبرها کاوه مدنی که برای سفر کاری به خارج از ایران رفته در همانجا استفعا داده که استعفایش نیز مورد پذیرش قرار گرفته است.

از سوی دیگر خبرگزاری انصافنیوز در همین روز در مطلبی نوشت کاوه مدنی «پس از انتشار تصاویر و حملههای رسانههای تندرو به او در حالیکه در سفر کاری در خارج از کشور بود، از همانجا استعفا داد و استعفای او پذیرفته شد.»

از کاوه مدنی دو عکس منتشر شده که یکی در کنار جمعی از مردان و زنان بر سر میزی نشسته است و دیگری عکس او در حال رقص با زنی است که پشت به دوربین است.

انصاف نیوز دو هفته پیش مطلبی با عنوان «رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟» با زیر سوال بردن انتقاد رسانههای اصولگرا به رقص کاوه مدنی در خارج از کشور نوشت: «هنوز که هنوز است تکلیفمان مشخص نیست نسبت به تخصص آدمها. خب این بابا متخصص محیط زیست است، آنطور که شنیدهام کار خود را خوب بلد است. حالا چون عکسی از رقصیدن او منتشر شده چه باید کرد؟»

در بخش دیگری از این نوشته آمده است: «تا کی میخواهیم در مسایل خصوصی آدمها دخالت کنیم اما کار و تخصص او مهم نباشد و یا در اولویت چندم باشد؟» در بخش دیگری نیز نوشته شده است: «شعار سالمان حمایت از کالای ایرانی است و اولین گیرمان به عکس رقصیدن «کاوه مدنی» معاون متخصص سازمان محیط زیست. خب این چکیدهی وضعیت ماست از شعار تا عمل.»

۱۱ فررودین ماه برخی سایتها در مطالبی با عنوان «رقص و شرب خمر معاون سازمان محیط زیست در مالزی!!» یا «رقص مستانه یکی از مقامات جمهوری اسلامی در مالزی» عکسی از کاوه مدنی را در حال رقص منتشر کرده و مدعی شدند این عکس در ساختمانی متعلق به جمهوری اسلامی در مالزی گرفته شده است. این سایتها همچنین کاوه مدنی را از متهمان پرونده جاسوسی محیط زیست عنوان کردند.

با این حال کاوه مدنی در توییتر خود با تکذیب اینکه هرگز به مالزی سفر نکرده، عکس پرچم کشورهای که به آنها سفر یاز زندگی کرده را منتشر کرد و نوشت «مالزی از جمله کشورهایی است که هنوز توفیق سفر شخصی یا اداری به آن را نداشتهام

او در دوم اوریل نیز در توییتی نوشت: «من یک متخصص آب و محیط زیستم که کشورم و مردم عزیز آن را دوست دارم. برای مدیریت در یک حوزه تخصصی و غیر سیاسی به دعوت شدم و بعد از ۱۴ سال با انگیزه و به بهبود وضعیت محیط زیست، به میهن بازگشته ام. »

معاون حفاظت محیط زیست که طراح ایده موفق «بیزباله» است در توییت دیگری با کنایه به برخوردهای تندروها نوشت: «فاجعه بسیار بزرگتر از آن چیزی است که ما میبنیم. همچنان به بیزباله شدن امید داریم در حالیکه عدهای به زباله پراکنی اصرار دارند. بیزباله بودن را از خودمان شروع کنیم»

اما کاوه مدنی در توییتر خود در ۲۷ فروردین ماه و روزی که خبر استفعای او منتشر شد، فقط به انتشار شعری از هوشنگ ابتهاج اکتفا کرد.

پس از خبری شدن فوت کاووس سیدامامی و بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست، روز بیست بهمن ماه محمود صادقی نماینده مجلس در توییتی نوشت کاوه مدنی بازداشت شده است: «در جریان پیگیریهایم برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و چگونگی مرک دکتر کاووس سید امامی مطلع شدم دیروز کاوه مدنی معاونت بینالملل، نوآوری و مشارکت اجتماعی فرهنگی سازمان محیط زیست نیز بازداشت شده است

محمود صادقی در توییتر دیگر نوشت: «امروز صبح با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و اقدامات دولت تماس داشتم، ایشان گفتد کاوه مدنی را نیز دیروز بازداشت کردهاند.»

کاوه مدنی در یک پیام ویدیویی که در دفتر کارش ضبط شده بود اعلام کرد که او به دفتر کارش بازگشته و دسترسی به حسابهای کاربری ایمیل، توییتر و تلگرامش قطع شده است. این پیام ویدیویی در توییتر او در تاریخ ۲۳ بهمن ماه منتشر شده بود. اما مشخص نیست منظور آقای مدنی از بازگشت به محل کارش چیست و قبلش کجا بوده و چرا دسترسی به حسابهای کاربری او قطع شده است.

مهدی پرپرنچی خبرنگار شبکه بیبیسی فارسی در توییتی پس از انتشار ویدیو کاوه مدنی نوشت: «گفته میشود کاوه مدنی، معاون بینالملل سازمان محیط زیست که در یک پیام ویدئویی خبر از آزادی خود داده بود، دیروز به اتفاق ماموران به محل کار خود آمده و وارد اتاق خود شده و بعد از حدود دو ساعت، به اتفاق ماموران محل را ترک کرده است. پیام اینستاگرامی نیز در حضور ماموران منتشر شده استمشخص نیست که او بازداشت است یا نه.

با این حال عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست بازداشت و بازجویی کاوه مدنی را تکذیب کرد و خود کاوه مدنی نیز تاکنون واکنشی به خبر بازداشت و بازجویی خود به جز آن پیام ویدیویی نداشته است. با این حال در همان پیام ویدیویی او گفته بود «امروز به محل کارم بازگشتم» و جای این پرسش را باقی گذاشت که پیش از این او کجا بوده است.

عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران پس از مرگ کاووس سید امامی و  بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست که هنوز نیز پس از گذشت دو ماه در سلول‌های انفرادی در بازداشت به سر می‌برند، روز شنبه ۲۱ بهمن ماه گفته بود: «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند.»