پدر محمدرضا جلالی‌پور: از اتهام و نهاد بازداشت‌کننده فرزندم بی‌اطلاعم

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – پدر محمدرضا جلالی‌پور، جامعه شناس و فعال سیاسی یک روز پس از بازداشت فرزندش به کمپین حقوق بشر در ایران گفت آنها هیچ اطلاعی از علت بازداشت، اتهام و نهاد بازداشت‌کننده او ندارند: «فقط احتمال می‌دهم محمدرضا در زندان اوین باشد چون حکم تفتیش خانه توسط شعبه یک دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدس صادر شده بود. از دیشب تا حالا هم که او را بردند هیچ خبر تازهای ندارم.» محمدرضا جلالی‌پور پس از خروج از دفتر کار محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده است.

خبرگزاری کار ایلنا نیز روز ۳۰ فروردین ماه با انتشار خبر بازداشت محمدرضا جلایی‌پور، علت بازداشت را نامشخص عنوان کرده است. 

پدر محمدرضا جلالیپور در یک فایل صوتی که آن را در کانال تلگرامی خود پخش کرده درباره بازداشت و نحوه ورود ماموران به خانه توضیح داده است. طبق گفتههای او، محمدرضا جلالیپور ساعت شش عصر ۲۹ فروردین ماه دفتر محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران رفته و ساعت ۱۰ شب پس از خروج از خانه خاتمی از سوی ماموران دستگیر شده است.

حمیدرضا جلالیپور استاد دانشگاه و عضو حزب اتحاد توضیح داده است: «محمدرضا ساعت ۶ عصر به دفتر خاتمی رفته و ساعت که بیرون آمده از سوی چند نفر دستگیر شد. ساعت ۱۱ و نیم شب بود که ۱۰، ۱۳ نفر مامور به همراه محمدرضا وارد خانه شدند. از آنها حکم خواستم که حکمی را نشانم دادند اما نتوانستم کامل بخوانم. در حکم کلمهای را دیدم که خیلی اعصابم را خورد کرد. در حکم که به امضای آقای زراعتکار نامی رسیده بود، نوشته شده بود به مخفیگاه نامبرده برای تفتیتش مراجعه کنید

آقای جلالیپور در ادامه آورده است: «بهشان گفتم آخه چه مخفیگاهی. اینجا خانه پدری من و پدر سه شهید است. اسم این کوچه به نام شهدای جلالیپور است. اینجا حسینیه جلالیپور و خانه من است. اینجا زن و بچه خوابیدند. همه همسایهها را ترساندید. چرا میخواهید خانه من را بگردید این وقت شب.»

حمیدرضا جلالیپور در انتهای فایل صوتی گفت: «من یک سوال از قوه قضاییه و قاضی که حکم میدهد دارم که براساس چه دادههای این حکمها را میدهد. ما که هستیم سرجایمان. خب صدایمان کنند میرویم. تا حالا ۶۰ بار من را صدا کردند و رفتم. به محمدرضا هم زنگ بزنند و بخواهند او برود. چرا ساعت ۱۱ و نیم شب با حکم مخفیگاه ۱۲ نفر داخل خانه میریزند. این چه وضعیتی است.»

محمدرضا جلالیپور متولد ۱۳۶۲، جامعهشناس و فعال سیاسی پیش از این در پس از انتخابات ریاست جمهوی ۸۸ سه بار دستگیر شد و مجموعا به مدت پنج ماه در سلول انفرادی بود. برای نخستین بار خرداد ۸۸ بازداشت و شهریور ماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شد. او مجددا ۲۴ خرداد ۸۹ بازداشت و در تاریخ ۲۷ مرداد ماه با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

محمدرضا جلالی سخنگوی کمپین «پویش موج سوم» برای حمایت از خاتمی و موسوی در انتخابات ۸۸ و فعال در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بود. جلالیپور دارای دکتری جامعهشناسی از داشنگاه آکسفورد بریتانیاست.

حمیدرضا جلالیپور پدر محمدرضا نیز مدیر مسوول روزنامه توقیف شده «جامعه»، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و استاد جامعهشناسی دانشگاه تهران است. حمیدرضا جلالیپور ۱۰ مهرماه ۹۶ با حکم دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شد که این حکم هنوز در مرحله تجدیدنظر است.

آقای جلالیپور با شش اصلاح طلب دیگر (محمدرضا خاتمی، حسین کاشفی، علی شکوریراد، آذر منصوری، محسن صفایی فراهانی و محمد نعیمیپور در یک پرونده متهم شده و شش نفر از آنها به یک سال حبس و محمد نعیمیپور به دو سال حبس تعزیری محکوم شدند.. هنوز رای دادگاه تجدیدنظر اعلام نشده است.