پارلمان فرانسه لایحه تشدید قوانین پناهندگی را تصویب کرد

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – سخت‌تر شدن قوانین پناهندگی در فرانسه با موافقت اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور روبرو شد. از جمله قرار است مهلت ارائه درخواست پناهندگی در فرانسه از ۱۲۰ روز در حال حاضر به ۹۰ روز کاهش پیدا کند.

پارلمان فرانسه در آخرین ساعات شامگاه یکشنبه (۲۲ آوریل / ۲ اردیبهشت ماه) با اکثریت آراء کلیات لایحه تشدید قوانین پناهندگی و مهاجرتی را به تصویب رساند.

به گزارش رسانه‌های فرانسه در مجموع ۲۲۸ نماینده پارلمان این کشور به این لایحه رای مثبت، ۱۳۹ نفر رای منفی و ۲۴ نفر نیز رای ممتنع دادند.

با تصویب این لایحه قوانین پناهندگی در فرانسه تشدید خواهد شد، از جمله اینکه متقاضیان بر خلاف مهلت تاکنونی که ۱۲۰ روزه بوده، تنها ۹۰ روز فرصت خواهند داشت که درخواست پناهندگی خود را ارائه دهند.

افزون بر این قرار است که مدت زمان تعیین‌شده برای رسیدگی به این درخواست‌ها از ۱۱ ماه به تنها ۶ ماه کاهش یابد.

بر مبنای پیش‌نویس قانون جدید پناهندگی در فرانسه تصمیم‌گیری درباره پناهجویان باید طی شش ماه به پایان رسد. دولت فرانسه در نظر دارد طرح قانونی جنجال‌برانگیز را در این باره به تصویب برساند.

یکی از سختگیری‌های دیگر، کاهش مهلت زمان برای کسانی است که تقاضای‌شان رد شده و قصد درخواست تجدیدنظر دارند.

طبق قانون جدید کسانی که به طور غیرقانونی وارد خاک فرانسه شده‌اند، می‌توانند تحت پیگرد قرار گرفته و تا به یک سال حبس محکوم شوند.

البته لایحه جدید فقط شامل سختگیری نمی‌شود. در مواردی، به ویژه در زمینه مهاجرت، تسهیلاتی برای مهاجران در نظر گرفته شده است.

برای نمونه آوارگانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، از این پس این امکان را خواهند داشت که نه تنها والدین خود، بلکه خواهر و برادرهای خود را نیز به فرانسه بیاورند.

پیش از تصویب این لایحه بحث و مناقشه‌های شدیدی میان احزاب گوناگون در فرانسه جریان داشت و باعث ایجاد شکاف در حزب امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور شد.

از جمله ژان میشل کلمان‌، نماینده پارلمان و از اعضای حزب «جمهوری به پیش»  ( LaREM) نه تنها به این لایحه رأی مخالف داد، بلکه اعلام کرد که این حزب حاکم را ترک می‌کند.

لایحه مزبور قرار است در ماه ژوئن سال جاری ۲۰۱۸ در مجلس سنای فرانسه به بحث و رأی گذاشته شود.