سرورهای توزیع محتوای تلگرام در ایران از مدار خارج شد

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – «شرکت ارتباطات زیرساخت» در ایران صبح پنج‌شنبه، ششم اردیبهشت، خبر داد که «دبیر شورای عالی فضای مجازی» و «رئیس مرکز ملی فضای مجازی» به این شرکت اعلام کرده‌اند مجوز مربوط به استقرار سِرورهای شبکه توزیع محتوای پیام‌رسان تلگرام(CDN) در ایران لغو شده و از همین رو، این شرکت سِرورهای مذکور را از مدار خارج کرده است.

بنابر اطلاعیه «شرکت ارتباطات زیرساخت»، با اجرای این دستور، تبادل داده در تلگرام از این پس «تنها از طریق ارتباطات بین‌الملل کشور» راهیابی می‌شود و «ممکن است کاهش کیفیت استفاده از این پیام‌رسان را در پی داشته باشد».

همزمان شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران از صبح پنج‌شنبه از کندی و کیفیت پائین انتقال پیام در شبکه تلگرام خبر داده‌اند.

از سوی دیگر انتشار اطلاعیه «شرکت ارتباطات زیرساخت» موجی از واکنش‌ها را به همراه داشته است.

شماری از کاربران گفته‌اند با وجود کندی تلگرام، ترجیح می‌دهند به پیام‌رسان‌های داخلی اعتماد نکنند. حسن نمکدوست، استاد علوم ارتباطات نیز کند کردن تلگرام و بخشنامه‌های چند روز گذشته را همان «مدل ارتباطی قدیم آقایان» خوانده است. شماری از کاربران نیز مخالفت تلگرام با خواسته اصلی مقام‌های جمهوری اسلامی در دسترسی به اطلاعات کاربران را دلیل لغو مجوزها دانسته‌اند.