اعتراض به حرف‌های ترامپ درباره برخی مهاجران

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – دونالد ترامپ در حاشیه یک جلسه کابینه گفته است بعضی گروه‌های مهاجران آمریکای مرکزی که بدون‌ مجوز وارد ایالات متحده می‌شوند، ‹حیوان اند؛ نه انسان›. این اظهارنظر به واکنش شدید چهره‌های ارشد حزب دموکرات منجر شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در حمله به ایالت کالیفرنیا بابت ادامه سیاست حمایت از مهاجران بدون ‌مدرک این حرف را زد.

او یک روز بعد در حاشیه جلسه دیگری در کاخ سفید، تصریح کرد که منظورش به‌طورمشخص گروه‌های تبه‌کار بوده که از آمریکای مرکزی به ایالات متحده آمده‌اند.

آقای ترامپ گفت: «من دارم درباره گروه ام‌اس۱۳ حرف می‌زنم که دارند وارد آمریکا می‌شوند. اگر تا آخر نوار را ببینید، خودتان می‌بینید.»

به جز دموکرات‌ها، کنشگران حامی مهاجران هم علیه اظهارنظر آقای ترامپ را رد کرده‌اند.

او چهارشنبه عصر در کاخ سفید با گروهی از شهرداران، کلانترها و دیگر چهره‌های محلی کالیفرنیا جلسه داشت که با سیاست کلی این ایالت در ممانعت از سختگیری با مهاجران بی مدرک مخالفند.

دونالد ترامپ در جمع آنها گفت: «ما آدم‌هایی داریم که وارد کشور می‌شوند، یا تلاش می‌کنند که وارد شوند. و داریم جلوی خیلی از آنها را می‌گیریم… باورتان نمی‌شود چه‌قدر بد هستند این آدم‌ها. اصلا آدم نیستند. حیوانند.»

بعد از این اظهارنظر، چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، در توییتر این‌طور به رئیس‌جمهور آمریکا جواب داد: «وقتی اجداد اجداد اجداد ما به آمریکا آمدند، حیوان نبودند. این افراد [مهاجران جدید] هم حیوان نیستند.»

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به حرف‌های دونالد ترامپ گفت: «هر روز که فکر می‌کنید دیگر چیزی نبوده که ندیده باشید، یک بار دیگر به چشمتان می‌آید که چرا سیاست‌های آنها این‌قدر غیرانسانی است.»

چهره‌های معترض به سیاست ایالت کالیفرنیا که با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار داشتند، به قانونی اعتراض دارند که جری براون، فرماندار دموکرات کالیفرنیا، سال گذشته امضا کرد و بر اساس آن پلیس اجازه ندارد از افراد درباره وضعیت اقامتی‌شان در آمریکا سوال کند یا به ماموران فدرال کمک کند که علیه مهاجران اقدام قانونی کنند.