استرالیا تقاضای پناهجوی «در حال مرگ» نارو را نپذیرفت.

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – استرالیا تقاضای پناهجوی «در حال مرگ» نارو را نپذیرفت. گروه های حمایت از پناهجویان می گویند به یک پناهجوی افغان که در جزیره نارو در حال مرگ است اجازه داده نشده برای دریافت مراقبت های تسکین دهنده وارد استرالیا شود.

بنابر اعلام این گروه ها، این مرد ۶۳ ساله هزاره افغان که در حال مرگ است امیدوار بود بتواند به استرالیا منتقل شود و برای کاهش دردش تحت درمان قرار گیرد ولی با تقاضای وی موافقت نشده است.

وی که مبتلا به سرطان پیشرفته ریه است اکنون در یک مرکز درمانی منطقه ای تحت مراقبت است.

این رینتول (Ian Rintoul) سخنگوی مرکز Refugee Action Coalition می گوید این سازمان در تمام طول سال ۲۰۱۸ با این مرد افغان در تماس بوده است.

آقای رینتول می گوید: «برای مدتی طولانی بیماری وی تشخیص داده نشده بود، در حالی که وی در کلینیک خدمات بین المللی پزشکی و درمانی (IHMS) بستری بوده است.»

وی گفت: «باید خیلی مریض باشید تا در این مرکز تحت مراقبت قرار بگیرید. اما وی را برای مداوا و انجام آزمایشات بیشتر به هیچ جا نفرستاده اند.»

وی افزود: «ما فکر می کنیم اگر ماهها پیش آزمایشات لازم روی وی انجام می شد، شاید سرطان خیلی زودتر تشخیص داده می شد و ممکن بود بتوان آن را درمان کرد.»

آقای رینتول گفت این افراد در ماه آپریل مبتلا به «سرطان پیشرفته» تشخیث داده شد و نیروی حفاظت مرزی به وی پیشنهاد کرد او را برای مراقبت پزشکی به تایوان بفرستد.

گفته می شود که این فرد تقاضا کرده بوده تا به استرالیا فرستاده شود تا اعضای جامعه هزاره از وی مراقبت کنند، ولی با این درخواست وی موافقت نشده است.

آقای رینتول می گوید دولت استرالیا «در حال رد کردن آخرین تقاضاهای یک مرد در حال مرگ است که می خواهد در آخرین روزهای عمرش کمی آرامش و راحتی داشته باشد.»

برای پیگیری وضعیت این مرد، SBS News با وزارت کشور استرالیا تماس گرفت ولی یک سخنگوی این وزارتخانه گفت «این وزارتخانه در مورد پرونده های فردی اظهار نظر نمی کند.»

وی گفت: «تصمیمات مربوط به انتقال پزشکی به صورت مورد به مورد و از طریق مشورت با تامین کنندگان خدمات درمانی طرف قرارداد و دولت نارو صورت می گیرد. انتقال های پزشکی فقط با اجازه فرد صورت می گیرد.»

دکتر بری فاتارفود (Barri Phatarfod) از مرکز پزشکان برای پناهجویان (Doctors for Refugees) که وضعیت را در نارو زیر نظر داشته است می گوید این مرد مبتلا به «مرحله پایانی سرطان است و انتظار نمی رود زنده بماند.»

وی می گوید: «در استرالیا، ما استانداردهای خوبی در زمینه مراقبت های تسکینی داریم و می توانیم از بی حسی قوی استفاده کنیم تا درد عذاب آور سرطان را کنترل کند. هیچ یک از این ها در نارو وجود ندارد.»

وی می گوید «هیچ دلیلی برای این که این مرد به تایوان برود وجود ندارد و هیچ توجیهی برای این پیشنهاد از سوی دولت استرالیا وجود ندارد.»

حسن غلام، یکی از اعضای جامعه هزاره استرالیا به SBS News گفت هزاره های استرالیا «به طور جدی» نگران سلامت این فرد هستند.

وی گفت: «او سرطان دارد. قرار است بمیرد. چرا کمکش نکنیم؟ این مساله سیاسی نیست. این یک مساله اخلاقی است.»

اکثر هزاره ها شیعه هست، در حالی که اکثر جمعیت افغانستان را مسلمانان سنی تشکیل می دهند. بسیاری از هزاره ها برای فرار از اذیت و آزار در کشورشان، به کشورهای دیگر پناه می برند.

SBS News در مورد شرایط خدمات درمانی نارو با مرکز حمایت از پناهجویان (Asylum Seeker Resource Centre) گفتگو کرده است.

ناتاشا بلاچر (Natasha Blucher) یکی از فعالان این مرکز گفت: «مرکز بین المللی خدمات پزشکی و درمانی (IHMS)که بودجه ان توسط دولت استرالیا تامین می شود، مراقبت های اولیه را ارائه می کند ولی امکان مدیریت موارد پیچیده و حاد درمانی را ندارد.