انتقاد ملانیا ترامپ از جداکردن کودکان مهاجران غیرمجاز

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – کاخ سفید تلاش می‌کند دولت دونالد ترامپ را از کانون انتقادها علیه سیاست جداکردن فرزندان مهاجران غیر قانونی در مرز مکزیک دور کند. همسر دونالد ترامپ در اقدامی کم‌سابقه با انتشار بیانیه‌ای از این سیاست انتقاد کرده است.

ملانیا ترامپ، همسر رئیس جمهوری آمریکا، تا کنون به ندرت اظهار نظر عمومی کرده است. استفانی گریشام، مدیر ارتباطات او، روز یکشنبه (به وقت محلی) به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «خانم ترامپ از دیدن جداکردن کودکان از خانواده‌شان بیزار است و امیدوار است که دو طرف [جمهوری‌خواهان و دمکرات‌های کنگره] سرانجام برای اصلاح موفقیت‌آمیز قوانین مهاجرت به توافق برسند».

به گفته گریشام، ملانیا ترامپ «معتقد است که کشور ما باید کشوری قانون‌مدار باشد، در عین حال کشوری که با مهربانی اداره می‌شود».

پس از آن‌که دولت ترامپ از سیاست «تحمل صفر» خبر داد و اعلام کرد که تمام پرونده‌های ورود غیرقانونی به آمریکا مشمول پیگرد قضایی می‌شوند، در طول شش هفته (از نیمه ماه آوریل تا پایان ماه مه) حدود ۲ هزار کودک از خانواده جدا شدند. هیچ روند مشخصی هم برای پیوستن دوباره اعضای این خانواده‌ها به یکدیگر ارائه نشده است.

دولت‌های پیشین آمریکا پرونده مهاجران غیرقانونی با فرزند را به دادگاه‌های مهاجرت می‌سپردند.

تصاویر کودکانی که در ساختمان‌های تغییر کاربری داده شده در نزدیکی مرز نگهداری می‌شوند و چادرهایی که برای سکونت مهاجران برپا شده‌اند، به بحث‌های سیاسی و اظهارنظرهای گاه غیرمنتظره دامن زده است.

خانم کلیان کانوی، مشاور کاخ سفید، روز یکشنبه (۱۷ ژوئن/ ۲۷ خرداد) به شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» گفت که «هیچ‌کس دوست ندارد» خانواده‌ها از هم گسسته شوند و «کودکان از آغوش مادرانشان جدا شوند».

دونالد ترامپ دمکرات‌ها را مسئول وضع موجود می‌داند. رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید پشتیبانی دمکرات‌ها از یک لایحه مهاجرت جامع‌تر به جدایی فرزندان مهاجران غیرقانونی از والدین‌شان پایان خواهد بخشید.