ستوده خطاب به دادستان: افکار عمومی نسبت به حکم‌های سنگین «در قبال بی‌حجابی» حیرت زده است

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – نسرین ستوه وکیل دادگستری که در حال حاضر در زندان اوین به سر می‌برد یک روز پس از اعلام حکم سنگین شاپرک شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب و موکلش طی نامه‌ای خطاب به دادستان تهران حکم او را حیرت‌انگیز خواند و نوشت قوه قضاییه نمی‌تواند با به کار بردن الفاظ زشت و حکم‌های سنگین با زنان برخورد کند چرا که آنها فرمانروای بدن خویش هستند.

شاپرک شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب که به دو اتهام «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» به دو سال حبس تعریزی و ۱۸ سال حبس تعلیقی از سوی شعبه ۱۰۸۹ دادگاه کیفری استان تهران محکوم شده است. او پیش از اعلام حکمش به همراه کودک و همسرش از ایران خارج شده بود.

نسرین ستوده در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نسبت به غیرمنطقی بودن جریان صدور حکم نوشت: «آقای دادستان! افکار عمومی از واکنش دستگاه قضا در قبال بی‌حجابی و سکوت سنگین همین دستگاه در قبال اسیدپاشان و متجاوزان حیرت زده است.» رضا خندان همسر نسرین ستوده متن این نامه را روز دوشنبه ۱۸ تیرماه در فیسبوک خود منتشر کرد.

این وکیل دادگستری در ادامه خطاب به بی‌عدالتی‌ها و صدور حکم‌های سنگین نابرابر با اتهامات نوشته است: «اکنون از قضات خود بخواهید احکام خود را سه رقمی کنند حبس‌هایتان را سنگین‌تر کنید، الفاظ زشت به کار ببرید، نتیجه‌ای نخواهد داد، زیرا زنان تصمیم گرفته‌اند بر بدن خویش فرمانروایی کنند و مردان ما نیز از این رفتارها که توهینی به شخصیت و اراده‌ی آنان است، دوری می‌جویند.»

او در ادامه درباره حکم شاپرک شجری‌زاده نوشت: «شما در پاسخ به افکار عمومی که از صدور حکم دو سال حبس برای بی‌حجابی شگفت زده شده است، اظهار داشته‌اید که برای این کار در آخرین پرونده ۲۰ سال حبس صادر شده است! آقای دادستان! تا آنجا که من بیرون از زندان بوده‌ام برای متهمان این پرونده‌ها ۱ و ۲ سال حبس صادر شده بود.»

خانم ستوده با اظهار اینکه دو روز قبل از بازداشت او دادگاه شاپرک شجری‌زاده تشکیل شده و او به عنوان وکیل در دادگاه حاضر بوده در نامه‌اش نوشته است: «قاضی اطلاع داشت موکلم برای سفری به خارج رفته است پس موقعیت خوبی است تا به دیگران درس عبرت داده شود زیرا همان‌طور که شما هم اشاره کردید اصولا دستگاه قضا به وسیله‌ای برای ایجاد رعب و وحشت و عبرت دیگران تبدیل شده است که جای بسی تاسف است.»

او در ادامه نوشت «احیانا دستور بازداشت من نیز در صورت صحت فرض بالا، به عنوان وکیل پرونده بی‌د‌لیل نبوده است.»

نسرین ستوده در پایان نامه خود خطاب به جعفری دولت‌آبادی نوشته است: «راستی آقای دادستان، فرزندانتان درباره‌ی اظهارات‌تان چه فکر می‌کنند؟ آیا شما می‌دانید؟ و آیا هرگز از آنان پرسیده‌اید؟»

نسرین ستوده وکیل سرشناس حقوق بشر ایرانی است که وکیل شجری‌زاده، نرگس حسینی و مریم شریعتمداری سه دختر خیابان انقلاب است. خانم شجری‌زاده نخستین‌بار در بهمن ۱۳۹۶  روسری خود در محله قیطریه تهران برداشت و آن را به صورت پرچم تکان داد و پس از آن در تاریخ ۱۸ اردیبهشت در شهر کاشان به اتهام بی‌حجابی بازداشت شد.

شجری‌زاده و دیگر زنانی که حجاب خود را در محل‌های عمومی در سراسر ایران برداشتند به عنوان دختران خیابان انقلاب شناخته می‌شوند.

دو تن از این زنان در حال حاضر با احکام زندان رو به رو هستند. نرگس حسینی دانشجوی ۳۲ ساله جامعه‌شناسی در تاریخ ۱۶ اسفند به ۲۴ ماه زندان-۲۱ ماه آن به صورت تعلیقی- و مریم شریعتمداری دانشجوی ۳۲ ساله علوم کامپیوتر در تهران، به یک سال حبس محکوم شدند.

زنان ایرانی برعلیه حجاب اجباری که مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به اشکال مختلفی اجرا شد، اعتراض کرده‌اند. اعتراض‌ها سال ۱۳۹۷ پس از آنکه ویدا موحد، مادر ۳۱ ساله، در تاریخ ۶ دی ۱۳۹۶ برروی جعبه پست برق در خیابان انقلاب ایستاد و روسری خود را همانن یک پرچم تکان داد، مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گرفت.

تمام زنان ایرانی مجبور هستند بدن خود را (بجز صورت) و موهای خود را زمانی که در محل‌های عمومی حضور پیدا می‌کنند را بپوشانند. این قانون به تدریج و پس از انقلاب ۱۳۵۷ توسط آیت‌الله خمینی رهبر سابق ایران، تحمیل شد. زنانی که نمی‌توانند خود را مطابق با استانداردهای فعلی عمومی در ایران تطبیق دهند به جرم انجام فعل «حرام» بازداشت، جریمه، زندانی و حتی شلاق می‌شوند.