تعداد مهاجران دائم ورودی به استرالیا در سال مالی گذشته پایین ترین ظرف یک دهه گذشته بود

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – به دلیل اعمال مقررات سختگیرانه تر و تمهیدات غربالگرانه دولت فدرال استرالیا، سقف پذیرش مهاجران دائم در کشور بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

بررسی تازه ترین اطلاعات منتشر شده پیرامون موضوع مهاجرت در استرالیا حاکی از آن است که تحت رهبری دولت مالکوم ترنبل نخست وزیر استرالیا، سقف پذیرش سالانه مهاجران دائم در استرالیا به پایین ترین میزان از سال ۲۰۰۷ تا کنون کاهش یافته است.

علیرغم آنکه این سقف همچنان ۱۹۰ هزار نفر در سال است اما بر اساس اطلاعات موجود، تعداد واقعی مهاجران دائمی که در سال مالی گذشته وارد استرالیا شده اند به ۱۶۳ هزار نفر کاهش یافته است.

این کاهش قابل توجه علیرغم اتحاد غیر منتظره اتحادیه های تجاری و «گروه صنعتی استرالیا» و درخواست آنها از دولت برای حفظ سقف پذیرش کنونی یعنی تعداد ۱۹۰ هزار نفر در سال صورت می گیرد.

اعلام این خبر همچنین پس از مشاجرات داخلی در جناح ائتلافی پیرامون کاهش سقف مذکور صورت می گیرد؛ ایده ای که توسط تونی ابوت نخست وزیر پیشین استرالیا مطرح شد. آقای ابوت خواستار پایین آوردن میزان سقف مذکور به عدد ۱۱۰ هزار نفر شده بود.

اگرچه این نیز گفتنی است که پیشتر از اینها یعنی هنگامی که پیتر داتون وزیر کشور در یک کمیته تحقیق و تفحص در مجلس سنا خبر از کاهش قابل توجه این تعداد داده بود، انتظار کاهش تعداد مهاجران دائم به استرالیا می رفت.

وزیر کشور در روز جمعه در کوئینزلند به خبرنگاران گفت: «ما به افرادی که در فرم های تقاضای خود تقلب کنند و اطلاعات نادرستی را وارد کنند اجازه نمی دهیم وارد استرالیا شوند».

بر اساس تازه ترین آمار مربوط به سال مالی ۲۰۱۷/۱۸ که در تاریخ اول جولای به پایان رسید، تعداد آن دسته از افرادی که با ویزای مخصوص متخصصین به استرالیا آمده اند با کاهشی معادل ۱۲۴۶۸ نفر در این سال در مقایسه با یک سال قبل از آن به ۱۱۱۰۹۹ نفر رسیده است.

این در حالی است که بنا به آمار مذکور، ویزاهای دائم خانوادگی و به طور ویژه ویزاهای همسر بیشترین کاهش را در سال مالی مذکور تجربه کرده اند. تعداد این نوع از ویزاها با تقریبا ۱۵ درصد کاهش به ۴۷۷۳۲ رسیده است.

سقف پذیرش مهاجران دائم در استرالیا از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۱۹۰ هزار نفر تعیین شده است.

اگرچه این نیز گفتنی است که دولت هیچ الزامی برای پذیرش این تعداد از مهاجران دائم در هر سال ندارد.