خواهر مریم فرجی، فعال مدنی مقتول: حکومت را مسوول مفقود شدن خواهرم می‌دانم

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایرانسازمان حقوق بشر ایران، شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷: مریم فرجی، فعال مدنی  که در اعتراض‌های دی‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده و حکم زندان گرفته بود، در ایران به قتل رسیده است. او از روز ۱۴ تیر ناپدید شده بود. لیلا فرجی، خواهر مقتول، چند روز پیش از تأیید خبر قتل او به سازمان حقوق بشر ایران گفت که خواهرش از «رصد»شدن دائم در بیرون از خانه و محل کار ابراز نگرانی کرده بود. 

محمد حسین آقاسی، وکیل مریم فرجی در پرونده بازداشت به دلیل دستگیری در اعتراضات، روز شنبه ۲۳ تیر در صفحه توییتر خود نوشت: «متأسفانه امروز، تعلق جنازه‌ای که پیدا شده به مرحومه مریم فرجی مورد تأیید قرارگرفت و متهم بقتل نیز دستگیر واز او تحقیقات ادامه دارد. بعلت محرمانه بودن تحقیقات ارائه اطلاعات بیشتر فعلا مقدور نیست.»

محمدحسین آقاسی پیشتر و در پی اعلام خبر احتمال قتل مریم فرجی، گفته بود که «به هیچوجه قتل احتمالی وی مطلقا متوجه مقامات و مراجع قانونی نیست.»

با این حال، لیلا فرجی، خواهر این فعال مدنی در گفت‌وگو با سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: مریم «در این اواخر در محل کار و دانشگاه می‌گفت احساس می‌کنم که کسانی دارند مرا رصد می‌کنند. تا این که روز پنج‌شنبه ۱۴ تیر از خانه رفت تا یکی از دوستانش را ببیند و برنگشت. ما مراجعه کردیم به کلانتری و آگاهی ولی نتیجه‌ای ندادند. مریم در کمال سلامت رفته است… من این حکومت را و مراجع ذی‌صلاح را مسوول جان مریم می‌دانم. به نظر من کار کار خودشان است و غیر از این‌ها کسی نمی‌تواند جوابگو باشد.»

لیلا فرجی گفت که خواهرش «در اعتراضات ۱۲ دیماه ۱۳۹۶ در خیابان انقلاب بازداشت شد و تا سه روز خبر نداشتیم کجاست. او به مدت ۱۰ روز در زندان اوین بود. بعد از ۱۰ روز با وثیقه آزاد شد. در ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ مطابق احضاریه به دادگاه انقلاب مراجعه کردند.» او به سه سال حبس تعزیری و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد.

بر مبنای اظهارات لیلا فرجی، مریم فرجی در دادگاه گفته بود: «من طرفدار حقوق بشر هستم، از حقوق کارگران و کودکان دفاع می‌کنم. پدرم کارگر است و نمی‌توانم بی‌تفاوت باشم.» و پاسخ قاضی احمدزاده، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، این بود: «شما هم شغل داری، هم تحصیل می‌کنی و هم نان‌آور خانواده هستی، به زندان می‌فرستمت تا حالت جا بیاید.»

لیلا فرجی گفت که خواهرش در زمان بازجویی پس از بازداشت در دی‌ماه ۱۳۹۶، مورد توهین، از جمله «توهین‌های ناموسی» قرار گرفته و تا مدت‌ها بعد از آن از نظر روحی به هم ریخته بود.

2 thoughts on “خواهر مریم فرجی، فعال مدنی مقتول: حکومت را مسوول مفقود شدن خواهرم می‌دانم

 • ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ at ۵:۴۵ ق.ظ
  Permalink

  جو گیر شدن خواهرش هم از مشخصات زمانه ماست….
  وکیلش اعلام کرده که متهمی هم دستگیر شده و بازجویی از او ادامه داره….

  گویا کمتر کسی به فکر حقیقت ماجرا هستند ….دقیقا همان شهید تراشی های چهل سال پیش داره تکرار میشه….

 • ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ at ۹:۳۶ ق.ظ
  Permalink

  لطفا مهمل نگو آقای کامنت گذار ،در یک سیستم قضایی غیر مستقل ،فاسد،و ذوب در ولایت،انتظار کشف حقیقت،انتظاری ابلهانه است۰در حالیکه حاکمان این حکومت فاسد،حتی قبل از سال ۵۷ ،بارها وبارها ثابت کرده اند که منطق شان حذف فیزیکی تمامی مخالفان و مزاحمان حکومت است ،از کسروی و رزم آرا گرفته تا فروهر وهاشمی رفسنجانی،و حتی سید احمد خمینی

Comments are closed.