نامه اساتید دانشگاه به رییس جمهور در اعتراض به تعقیب قضایی دانشجویان

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – ۱۲۵ استاد از دانشگاه‌های مختلف کشور، در نامه‌ای از حسن روحانی، از او خواستند در موضوع بازداشت و احکام صادره برای دانشجویان دخالت کند و بدون فوت وقت دستور توقف کامل پرونده‌های قضایی دانشجویان را صادر کند.

امضا کنندگان از سرشناس‌ترین اساتید اصلاح‌طلب یا منتقد در دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شوند. تعدادی از استادان امضا کننده با نقش‌های سیاسی دیگری چون نمایندگی مجلس، عضویت در أحزاب و یا کابینه بیشترشناخته‌شده‌ می‌شوند.

بیش از شش ماه از بازداشت دانشجویان در دی ماه ۱۳۹۶ می‌گذرد، در این فاصله دانشجویان ابتدا بازداشت و بعدا با قرار تامین آزاد شده‌اند، محاکمه شده و احکام سنگینی علیه تعدادی از آنان صادر شده است.

دانشجویان منتقد در این فاصله بارها استادان خود را متهم کرده‌اند به دلیل ترس یا منافع، در حمایت از اعتراضات دانشجویان و یا اعتراض به بازداشت و احکام صادره، حرفی نمی‌زنند و انفعال استادان را در توییتر با هشتگ اساتید سکوت به انتقاد گرفتند.

استادان دانشگاه در نامه اعتراضی که کانال شورای صنفی دانشجویان منتشر کرده، با ارجاع به یکی از شعارها و وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی، مبنی بر خواست «دانشگاه امن به جای دانشگاه امنیتی»، از رئیس جمهور خواستند برای تحقق «وظایف و وعده‌های خود در پاسداری از حقوق ملت و حمایت از فضای انتقادی دانشجویی» وارد عمل شود.

با توجه به این که نهاد بازداشت‌کننده بسیاری از دانشجویان، وزارت اطلاعات دولت روحانی است، اساتید از رئیس جمهور ایران خواستند به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، بدون فوت وقت، دستور توقف کامل روند قضایی پرونده‌های دانشجویان را صادر کند.

نامه اساتید پس از آن نوشته شد که یک نماینده مجلس با اعلام این که دستگیری دانشجویان‌ در دی ماه «ابعاد گسترده‌تری» دارد، از تهیه فهرستی شامل اسامی بیش از ۱۵۰ دانشجو خبر داد که از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند و تا کنون برای ۱۷ تن از آنان حکم قضایی صادر شده است.

متن نامه اساتید دانشگاه را در اینجا و اسامی امضا کنندگان را در کانال شورای صنفی دانشجویان بخوانید:

«در ماه‌های اخیر به ویژه پس از اعتراضات دی ‌ماه، عده‌ای از دانشجویان سراسر کشور را نهادهای امنیتی کشور بازداشت کرده‌اند. این بازداشت‌ها و اخبار احکام قضایی سنگین علیه دانشجویان، ما را بر آن داشت تا نکاتی را به شما به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی یادآور شویم؛ همان نکاتی که شما در سخنرانی‌هایتان، در سال‌های گذشته در دانشگاه، در جمع دانشجویان و در رقابت‌های انتخاباتی به کرات بیان کرده‌اید؛ سخنانی که بسیاری از همکاران ما را نیز به حمایت از جنابعالی برانگیخت.

به نظر می‌رسد که عمدۀ دانشجویان بازداشت‌شده افرادی هستند که پیش از این در فعالیتهای قانونی شرکت داشته‌اند و احیاناً نسبت به عملکرد دولت شما، در حوزۀ دانشگاه نیز، انتقاداتی مطرح کرده‌اند. این امر شائبۀ آن را به وجود آورده است که عده‌ای در تلاش‌اند تا صدای منتقدان دانشگاهی را خاموش کنند؛ امری که بی‌شک به زیان آیندۀ کشور است.

لذا ما اساتید دانشگاه‌های کشور بار دیگر اعلام می‌داریم که فضای دانشگاه را «امن می‌خواهیم، نه امنیتی» و خواهان آنیم که به وظایف و وعده‌های خود در پاسداری از حقوق ملت و حمایت از فضای انتقادی دانشجویی، وارد عمل شوید و از دانشجویان حمایت کنید.

با توجه به این که نهاد بازداشت‌کننده بسیاری از دانشجویان، وزارت اطلاعات دولت شماست و عطف به مسئولیت جنابعالی در شورای عالی امنیت ملی، از شما می‌خواهیم که بدون فوت وقت دستور فرمائید که روند قضایی پرونده‌های دانشجویان به طور کامل متوقف شود.