وکیل پریسا رفیعی: «امیدوارم با رفع سوء‌تفاهمات موکلم از تمامی اتهامات تبرئه شود»

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران – دادگاه پریسا رفیعی، فعال دانشجویی دانشگاه تهران روز ۲۲ مرداد در حالی برگزار شد که تاکنون برای نوزده دانشجوی بازداشت شده همزمان و یا پس از دی ماه ۹۶، مجموعا بیش از صد سال زندان و در مواردی محرومیت سیاسی-اجتماعی و ممنوعیت خروج صادر شده است.

دادگاه پریسا رفیعی روز ۲۲ مرداد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده و بدون حضور نماینده دادستان برگزار شده است. سعید خلیلی، وکیل پریسا در یادداشتی برای وبسایت انصاف نیوز درباره دادگاه نوشته هیچ دلیل و مدرک محکمه پسندی در پرونده وجود ندارد و امیدوار است به زودی حکم برائت موکلش صادر شود.

به نوشته سعید خلیلی، موکلش در دادگاه توضیح داده که تمام پرونده بر مبنای یک سوء تفاهم شکل گرفته است: «موکلم در داگاه توضیح داد … صرفاً یک فعال صنفی دانشجویی است که در چارچوب قانون و نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند و تمام مصادیقی که برای اتهام اجتماع و تبانی و یا تبلیغ علیه نظام ذکر شده است صرفاً تجمعاتی با خواسته‌های صنفی و داخل دانشگاه و در اعتراض به بعضی از تصمیمات مدیریتی و یا تجمعاتی مطالبه محور بوده و هیچ یک عنوان جزایی ندارد.»

پریسا رفیعی، ۲۱ ساله است و در رشته عکاسی دانشگاه تهران تحصیل می‌کند، این فعال دانشجویی، در ادامه بازداشت گسترده دانشجویان همزمان با اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶، شش اسفند ۹۶  توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از سه هفته بازجویی بدون حضور وکیل، با قرار وثیقه آزاد شد.

وکیل پریسا خلیلی در ادامه دفاع از موکلش نوشته است: «متاسفانه پرونده بر اساس سوء‌تفاهمی شکل گرفته است که می‌پندارد موکل من وابسته به جریانات مارکسیستی و چپ است و لذا با تقدیم لایحه‌ای مفصلاً به این شبهه پاسخ داده و سعی کردم با دلیل و مدرک رفع شبهه کنم.»

این در حالی است که به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان، بازداشت شدگان به طیف‌های متنوع فکری و سیاسی تعلق دارند، در قوانین ایران جرمی با عنوان وابستگی به جریانات مارکسیستی و چپ تعریف نشده و مقامات امنیتی-قضایی نیز تاکنون ادعایی مبنی بر وابستگی دانشجویان به جریان یا گروهی مطرح نکرده‌ اند، کمپین موفق نشد برای توضیحات بیشتری درباره اتهام جدید  با این وکیل دادگستری تماس بگیرد.
پریسا رفیعی با برگزاری جلسه دادگاه باید در انتظار ابلاغ حکم بدوی باشد.

بیش از صد سال زندان برای هفده دانشجوی بازداشت شده و احضار دانشجویان

احکام حبس صادر شده برای نوزده فعال دانشجویی شامل ۱۷  نفر دانشگاه‌های تهران و دو تن دانشجوی تبریز است و از وضعیت دانشجویان در شهرهای کوچک خبر چندانی در دست نیست. در احکام صادره علیه دانشجویان، تعدادی از آنان علاوه بر زندان، با تشدید مجازات و مواردی چون محرومیت سیاسی-اجتماعی و تبعید و ممنوعیت خروج نیز مواجه شده اند.

زانیار احمدی نیاز، سیما انتصاری، شیما انتصاری، مهدی اسکندری، رضا باوی، لیلا حسین زاده، پدرام پذیره، محسن حق شناس، خشایار دهقان، سینا درویش عمران، سینا ربیعی، رویا صغیری، علی کامرانی، فرشته طوسی، صادق قیصری، روح الله مردانی، ظفرعلی مقیمی، علی مظفری و کسری نوری نام دانشجویانی است که احکام قضایی آنان صادر شده است.

به جز صدور احکام قضایی، تعداد زیادی از دانشجویان نیز در مرداد ماه برای مصاحبه، بازجویی و تعهد احضار شده اند. یک فعال دانشجویی که خواسته ناشناس بماند، درباره احضار دانشجویان و اخبار محرومیت دانشجویان به وبسایت امتداد گفت: «در مرداد ماه هر سال هیئت گزینش دانشجویان به یک سری از دانشجویان زنگ می‌زنند و از آن‌ها مصاحبه و تعهد می‌گیرد و تا زمان اعلام نتایج هم مشخص نمی‌شود که چه اتفاقی در انتظار دانشجویان خواهد بود،‌ امسال هم این اتفاق افتاده و دانشجویان زیادی هستند که برای مصاحبه احضار شده‌اند و بازجویی می‌شوند و تعهد می‌دهند.»

دانشجویان ستاره دار اصطلاحی برای دانشجویانی است که به دلیل فعالیت های سیاسی و عقیدتی، با اعمال نظر نهادهای امنیتی از تحصیل محروم می شوند.