درخواست ده‌ها فعال مدنی از نسرین ستوده برای پایان اعتصاب غذا

 

 

سحبانیوز ـ ده‌ها فعال مدنی و سیاسی ایرانی در نامه‌ای سرگشاده به نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در اوین، خواستند به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

 

 

به گزارش حقوق بشر در ایران , خانم ستوده روز ۲۳ خردادماه سال جاری بازداشت شده و اعلام شد که از سوم شهریور «در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و آزار و اذیت خانواده و دوستانش» دست به «اعتصاب غذای تر» زده است. آن‌ طور که نزدیکان وی خبر داده‌اند، او به همین دلیل «چندین بار دچار ضعف عمومی شده و یک بار از پله‌های بند سقوط کرده است.» پیشتر نیز شماری از فعالان حقوق زنان در بیانیه‌ای «ضمن ادای احترام به تلاش و استقامت نسرین ستوده، نظر به اهمیت حفظ سلامت مبارزان راه آزادی و عدالت» از او خواستند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد. ۳۴۰ فعال حقوق بشر در نامه خود نوشته‌اند از آنجا که «حفظ سلامت مبارزان راه آزادی و عدالت در برهه خطیر کنونی اهمیت» دارد، با «احترام به تلاش و استقامت» نسرین ستوده، از وی می‌خواهند اعتصاب غذای خود را بشکند. نویسندگان این نامه که خود را «گروهی از تلاشگران مدنی، شهروندان، دوستان و همراهان» نسرین ستوده معرفی کرده‌اند، خطاب به وی نوشته‌اند که با پایان اعتصاب غذای خود، «نگرانی و اضطراب [ناشی از وضعیت جسمی خود] را بدل به شور و امید برای ادامه پایداری و مبارزه کند.» فعالان مدنی و سیاسی امضاکننده این نامه، اتهامات نسبت‌داده شده به این وکیل دادگستری از سوی مقام‌های امنیتی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی را از «هدف‌های والای مبارزه مدنی و خشونت پرهیز جامعه ایران» معرفی کرده‌اند.

آنها نوشته‌اند که «عضویت در کارزار لغو گام به گام اعدام تا اعتراض به حجاب اجباری» در ایران، «جرم نیست» و تلاش‌های خانم ستوده جهت «احقاق حقوق زنان، احقاق حقوق کودکان و لغو مجازات اعدام به ویژه لغو اعدام کودکان زیر هجده سال» از «افتخارهای خانواده حقوق بشر ایران» است.