عباس خدایاری از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد

 

 

سحبانیوز ـ عباس خدایاری، فعال مدنی ترک (آذربایجانی) به دلیل توزیع کتاب‌ به زبان ترکی در بین مردم، از سوی ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

 

 

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،‌‌ روز جمعه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۷، عباس خدایاری، فعال مدنی ساکن خلخال، هنگام توزیع کتاب‌های ترکی بین مردم هشجین و خلخال از سوی ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به اداره اطلاعات خلخال منتقل شد.

گزارش شده، این فعال مدنی به مناسبت فرا رسیدن سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌های کشور کتاب‌های ترکی را به صورت رایگان در بین مردم هشجین و خلخال توزیع می کرد.

براساس گفته های یک منبع آگاه ، «این کتاب‌های همگی دارای مجوز چاپ بوده و در انتشارات کشور به چاپ رسیده بودند.»

گفتنی است، عباس خدایاری روز ۱۵ تیرماه در آستانه گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده در منطقه آذربایجان از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.