بلژیک: دستگیری پناهجویان در سرپناه‌های شهروندی

 

 

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران _ پلیس بلژیک روز یکشنبه ٧ اکتبر، منازل اعضای یک شبکه شهروندی سرپناه برای پناهجویان را مورد بازرسی قرار داد. در جریان این بازرسی‌ها، هفت تن به قاچاق انسان متهم و دستگیر شدند. شبکه شهروندی این دستگیری‌ها را « یک مسخره بازی سیاسی» توصیف کرده است.

 

 

به گزارش خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه_ به گفته منابع قضایی بلژیک، بازرسی‌ها در منازل چهار میزبان پناهجویان در بروکسل به دستگیری یک گروه از قاچاقبرانی انجامید که مهاجران سودانی و اریتره‌‌ای را از طریق پایتخت به انگلستان انتقال می‌دادند.

از میان ده نفر بازداشت شده، هفت تن به عنوان « عامل یا همدست عاملان قاچاق انسان در چارچوب یک سازمان جنایتکار» متهم شناخته شده و زندانی شدند. سه تن باقیمانده که اتهامی خاصی متوجه آن‌ها نبود آزاد شدند.

به گفته ماموران تحقیق، متهمان، مهاجران مورد نظر را در پارک مکسیمیلین، محل تجمع مهاجران در مرکز بروکسل، انتخاب می کردند. این مهاجران بعد از مسافرت با قطار به شهر روشفور ژومل، در جنوب بلژیک، باید فاصله ١۵ کیلومتر تا یک پارکینگ در شاهراه E114 را پیاده طی می کردند. از این پارکینگ، موترهای متعلق به شبکه، مهاجران را به بنادر شمال انتقال می دادند.

دادستانی بلژیک گفته است که قاچاقبران« قربانیان خود را در شرایط ناگوار و خطرناک در کامیون های بعضاً یخچالی، پنهان می کردند.»

ماوران تحقیق تلاش دارند تا همدستان احتمالی این شبکه را نیز دستگیر کنند. آن ها می گویند قاچاقبران توانسته‌اند از «اقدام آگاهانه شهروندان بلژیک در جا دادن یا انتقال مهاجران با ماشین» بهره‌مند گردند.

رفتار خشونت آمیز با شهروندان میزبان پناهجویان

علیرغم اتهامات مطرح شده، شبکه شهروندان حمایت از پناهجویان که تهیه سرپناه شهروندی برای مهاجران در بروکسل را به عهده دارد با انتشار خبرنامه‌ای از اقدامات « خشونت آمیز» در جریان بازرسی‌ها انتقاد کرده است. بر بنیاد این خبرنامه، « منازل شهروندان چنان هدف بازرسی قرار گرفته‌اند که گویی پناهنگاه قاچاقبران مواد مخدره باشند.» در خبرنامه تاکید شده که « غیرقابل فهم است که با شهروندان میزبان، مانند جنایتکاران رفتار گردد.»

مهدی کاسو، سخنگوی شبکه شهروندان در تماس با مهاجر نیوز اقدامات یاد شده را یک مانور سیاسی خواند و شدیدا از آن انتقاد کرد. او گفت: « این یک مسخره بازی است که در منازل مردم را بشکنند، و بدون موجب، کودکان و همسایه ها را بترسانند، برای این‌که فقط میخواستند افراد بدون مدرک را بگیرند.» او افزود هدف این اقدامات آن است تا « با ایجاد ترس، همبستگی شهروندان با پناهجویان را بشکنند.»

حدود ١٠٠٠٠ میزبان شهروند در سرتاسر بلژیک عضو شبکه شهروندی هستند تا شبانه به مهاجران سرپناه پیشنهاد کنند.