‘جاوید رحمان’ خواستار احترام به حقوق اقلیت‌های دینی در ایران شد

 

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران _ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گفته که در حال جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در خصوص نقض حقوق اقلیت‌های دینی و قومی در ایران است

 

به گزارش محبت نیوز ، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از مقامات ایران خواست تا تحقیقی مستقل و شفاف در خصوص مرگ زندانیانی داشته باشند که به دلیل شرکت در تظاهرات دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ دستگیر شده بودند او همچنین خواستار احترام به حقوق اقلیت‌های دینی و قومی شد به طوری که از قانونی مساوی در ایران برخوردار باشند.وی در خصوص ادامه اعدام نوجوانان در ایران ابراز نگرانی کرد.
وی تأکید کرد قصد دارد برای تسهیل ماموریت خود با دولت ایران گفتگویی سازنده داشته باشد.
وی همچنین به نقض حقوق اولیه زندگی اشاره کرد که از جمله آنها اعدام مجرمان نوجوان، شکنجه، سوء برخورد، منع آزادی بیان، نقض حقوق زنان و دختران و نقض حقوق اقلیت‌های دینی و قومی است که وی در حال جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در خصوص آنها است.
جاوید رحمان عنوان کرد قرار است نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، وضعیت مدافعان حقوق بشر، وضعیت خارجی‌ها و شهروندان دو تابعیتی و اعدام‌های بدون محاکمه سال ۱۹۸۸ را نیز بررسی کند.
وی همچنین خواستار آزادی کسانی شد که در دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ به دلیل استفاده صلح آمیز از حق مسلم خود در آزادی تجمع، ابراز عقاید و آزادی بیان دستگیر شدند.

از سوی دیگر، خواستار اجرای اصول حقوق بشر در خصوص آزادی بیان و لغو قوانین و سیاست‌هایی شد که مخالف با آزادی بیان در اینترنت است.
وی همچنین خواستار لغو اعدام مجرمینی شد که در سنین پایین مرتکب جنایت شده بودند.
“جاوید رحمان” از دولت ایران خواست تا کنوانسیونی علیه شکنجه، مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و اهانت‌آمیز تصویب کند.
همچنین از آنها خواست تا قوانینی برای منع شلاق و قطع دست‌ها تصویب کنند؛ چرا که مجازات‌هایی بی‌رحمانه بوده و دو ماده ۷ و ۱۰ قانون بین‌الملل در خصوص حقوق مدنی و سیاسی را نقض می‌کنند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین خواستار تصویب کنوانسیونی شد که تبعیض علیه زنان را ریشه کن کند.