فعالان محیط زیستی به رییس قوه قضاییه نامه نوشتند/ درخواست دادرسی منصفانه بازداشتی‌های محیط زیستی

 

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران _ بیش از هزار نفر از متخصصان محیط زیست، هنرمندان و فعالان مدنی حامی محیط زیست کشور در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار دادرسی منصفانه بازداشتی‌های محیط زیستی شدند.

 

 

به گزارش ایرنا ، امضاکنندگان خطاب به آیت‌الله آملی لاریجانی نوشته‌اند: بازداشت‌شدگان از خوش‌سابقه‌ترین فعالان و کارشناسان محیط زیست بوده‌اند که همواره در چارچوب قانون، بی‌مزد و منت جوانی‌شان را نثار حفاظت از تنوع زیستی ایران کرده‌اند.

امضاکنندگان همچنین با ابراز نگرانی از گذشت بیش از ۹ ماه از بازداشت موقت این افراد افزوده‌اند: ما شهادت می‌دهیم طی سال‌ها فعالیت حرفه‌ای بازداشت‌شدگان جز تلاش برای خدمت به میهن و حفاظت از طبیعت این مرز و بوم شاهد هیچ‌گونه فعالیت شبهه‌انگیزی از سوی آنها نبوده‌ایم. از این رو استدعا داریم رویه دادرسی نامبردگان با حفظ کرامت انسانی آنها و با شفافیت کامل تا رفع تمامی ابهامات موجود و با مراعات حق دفاع و دادرسی منصفانه و اقناع وجدانی محقق گردد.

هشت تن از کارشناسان حیات‌وحش و فعالان محیط زیست کشور که در بین آنها افرادی چون هومن جوکار، مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و طاهر قدیریان، دانشمند جوان برگزیده یونسکو در سال ۲۰۰۹ نیز قرار دارند، بهمن‌ماه سال گذشته به اتهام جاسوسی بازداشت شدند. اما با گذشت نزدیک به ۳۰۰ روز از بازداشت موقت این افراد و در حالی که وزارت اطلاعات و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده‌اند این افراد جاسوس نیستند، برای ۴ نفر از این فعالان محیط زیست به اتهام افساد فی‌الارض کیفرخواست صادر شده است.