«پناهجویان ایرانی» با سرقت یک قایق ماهیگیری خود را به سواحل بریتانیا رساندند

 

سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران _ گزارش ها حاکی است که ۱۷ ایرانی مهاجر پس از سرقت یک قایق ماهیگیری فرانسوی و با عبور از کانال مانش بامداد سه شنبه خود را به سواحل بریتانیا برسانند که توسط نیروهای گارد ساحلی این کشور متوقف شدند.

 

 

به گزارش رادیو فردا ، مقام‌های بریتانیایی تایید کرده‌اند که این ۱۷ مهاجر از جمله سه کودک، توانستند با سرقت یک قایق ماهیگیری ۱۲ متری در نزدیکی بندر کاله در فرانسه بامداد سه شنبه خود را به سواحل بریتانیا برساندند.

در همین حال، مقام‌های دریایی فرانسوی اقدام این مهاجران را «بی سابقه» خوانده و گفته‌اند پیش از این مهاجران می‌کوشیدند با قایق‌های کوچک خود را به بریتانیا برساندند که در اکثر مورد موفق نمی‌شدند.

وزارت کشور بریتانیا نیز در بیانیه ای اعلام کرده است، این گروه از مهاجران به هنگام ورود به بندر دوور متوقف شدند. «آنها ۱۴ مرد و سه کودک هستند و همگی هویت خود را ایرانی اعلام کردند.»

نجات پنج مهاجر ایرانی در آب‌های بین فرانسه و بریتانیا

یک سخنگوی وزارت کشور بریتانیا نیز گفته است، درخواست پناهندگی این افراد مورد بررسی قرار می گیرد و سه کودک به بخش خدمات اجتماعی تحویل داده شده‌اند.

همچنین گزارش حاکی است که سه قایق کوچک دیگر روز چهارشنبه توسط گارد ساحلی بریتانیا در کنت متوقف شده است که سرنشینان آنها احتمالا ایرانی هستند.

به گزارش شبکه جهانی بی بی سی، سرنشینان یکی از این قایق های کوچک «هفت مرد، یک زن و یک کودک خردسال» بودند و ۱۰ مرد دیگر نیز در یک قایق دیگر پیدا شدند.

طبق این گزارش نیروهای گارد ساحلی بریتانیا ابتدا ساعت چهار و ۳۰ دقیقه متوجه می‌شوند که سرنشینان یک قایق در جنوب غربی خط کشتیرانی دچار مشکل شده اند و به کمک این پناهجویان رفته‌اند. قایق دوم ساعت ۹ پیدا شده است.

این گزارش می افزاید، پنج سرنشین یک قایق دیگر نیز در چند مایلی ساحل رامزگیت نجات داده شدند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، هزاران مهاجران از خاورمیانه و آفریقا می کوشند خود را به سواحل بریتانیا برساند.

شهر ساحلی کاله کوتاه‌ترین مسیر آبی میان فرانسه و بریتانیا را دارد و از زمان برچیده شدن اردوگاه موسوم به «جنگل» در این شهر، بسیاری از پناهجویان ساکن در کاله، اقدامات خود برای رسیدن به خاک به بریتانیا را تشدید کرده‌اند.